Alkoholik nie chce się leczyć – największy problem osób uzależnionych od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą społeczną, która dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Przeprowadzane badania jednoznacznie mówią, że kobiety również zamknięte są w szponach tego zgubnego nałogu. Zazwyczaj alkoholik nie chce się leczyć. Dla postronnych wydaje się to zupełną głupotą, której nie potrafią zrozumieć.

Co kieruje uzależnionym?

Po pierwsze nie uważa on alkoholizmu za chorobę. W ogóle zazwyczaj nie uważa on siebie za uzależnionego. Przecież dwa, trzy, czy sześć piw codziennie nie stanowi problemu. Alkoholizm jest chorobą, z którą bardzo trudno walczyć. W dalszych etapach nałogu jest to nie tylko uzależnienie psychiczne, ale również fizyczne. Po odstawieniu alkoholu organizm pijącego nie potrafi funkcjonować- stąd tak popularnie nazywany stan deliryjny. Delirium to nic innego jak zespół odstawienny.

Drugim z aspektów jest fakt, że nic wielkiego się nie dzieje. Zazwyczaj alkoholik nadal pracuje, ponieważ bardzo dobrze kryje się przed kadrą kierowniczą. Dzieci są zawsze ubrane i nakarmione. W czym więc jest problem? Sam zainteresowany nie zauważa jednak łamiącego się pod koniec dnia swojego głosu, czy nadwrażliwości, której skutkiem są krzyki przeznaczone dla uszu potomstwa.

W dużej liczbie przypadków alkoholik potrzebuje przełomu, który doda mu siły do działania. Zdarzeniem tym może być utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego, czy inne zdarzenie, które wstrząśnie chorym. Pamiętajmy, że zazwyczaj na osobę z nałogiem nie działają prośby i groźby najbliższych. W przeważającej części przypadków obiecają oni drugiej osobie, że będą się leczyć, a tak naprawdę dalej pozostaną przy swoim ulubionym zajęciu tj. piciu.

(Zobacz także: Detoks alkoholowy w leczeniu uzależnienia)

Alkoholizm jako choroba stał się postrzegany niedawno. Wcześniej powszechnie uważano, że alkoholik w dowolnym momencie może przestać pić i zależy to jedynie od niego samego. Przeprowadzone wieloletnie badania wskazały jednak, że tak nie jest. Organizm ludzki potrafi uzależnić się nie tylko psychicznie, ale również fizycznie od danej substancji. W głębokiej fazie uzależnienia alkoholowego, nie tylko psyche pragnie alkoholu, ale również ciało. Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować, nie tylko stan deliryjny, ale również napad padaczki (często pierwszy w życiu).

Po podjęciu decyzji o leczeniu chory musi sam wybrać, lub z pomocą najbliższych najbardziej odpowiadająca mu formę terapii. Terapia alkoholowa w większości przypadków jest darmowa, dlatego też uzależniony często nie musi wykładać żadnych środków pieniężnych na walkę z nałogiem. Do najczęściej wybieranych form terapii należy ta przeprowadzana ambulatoryjnie w dziennych ośrodkach walki z uzależnieniami, oraz jej całodobowy odpowiednik w zamkniętych ośrodkach terapii alkoholowej.

Podjęcie walki z alkoholizmem często stanowi krok milowy w życiu chorego. W tym trudnym momencie najważniejsze jest zrozumienie i akceptacja najbliższej mu rodziny. Jeżeli ktoś z naszej rodziny zdecyduje się na taki krok- wspierajmy go niezależnie od początkowych efektów.

Więcej na temat leczenia alkoholizmu znajdziesz na stronie Terapie „Tu i Teraz”.

Brak możliwości komentowania.