Auto na gaz – zalety i wady tego rozwiązania

Auto na gaz – zalety i wady tego rozwiązania

Samochód napędzany paliwem LPG to od dawna w Polsce rozwiązanie popularne. Instalacje gazowe montuje się w samochodach używanych, ale posiadają je często i samochody nowe, wraz z gwarancją. Bardzo niewiele jest stacji benzynowych, gdzie nie napełnimy butli LPG, są też odrębne punkty oferujące wyłącznie paliwo gazowe. System ten oczywiście ma zwolenników i przeciwników, swoje wady i zalety.

Cena paliwa

Zalet jest obiektywnie rzecz biorąc nieporównywalnie więcej, dlatego warto zacząć od nich. Zasadniczym walorem jest cena paliwa. Litr LPG może kosztować 2-3 razy mniej niż litr najtańszej benzyny E95. To zestawienie nie jest wyczerpujące – samochód z reguły spala więcej gazu na kilometr niż benzyny, różnica oscyluje między 25 a 30 procent. W związku z tym i kilkoma innymi czynnikami realna oszczędność zmniejszy się nawet poniżej 40 procent, wciąż jednak różnica pozostanie duża, a jazda na gazie opłacalna.

Inne zalety

Gaz samochodowy – LPG – jest czystszy od benzyny. Co za tym idzie, mniej zanieczyszcza instalację. W zestawieniu z pozostałymi paliwami emituje mniej spalin. Nie wydziela zbytnio siarki ani sadzy, a w czasie spalania w silniku nie zachodzi proces skupiania się ciekłego paliwa na ścianach cylindrów. LPG nie zanieczyszcza też oleju silnikowego.

Wady

Pisząc o wadach instalacji LPG, w sytuacji gdy nie jest zamontowana fabrycznie, znów wypada zacząć od kosztów. Założenie takowej to cena od 2 tys zł. w górę. Zwrot tego wydatku należy więc brać pod uwagę i w zasadzie dodać do kosztów litra paliwa gazowego. Tym mniej będzie się opłacać instalowanie gazu, im mniej lub krócej zamierzamy jeździć samochodem.

Spalanie LPG jest dłuższe. W związku z tym skutkuje wyższą temperaturą spalin, niż w przypadku benzyny. W niektórych typach instalacji może też przydarzyć się wybuch gazu, skutkujący uszkodzeniem kolektora, wykonanego z plastiku. Wyższa temperatura spalania wpływa też na szybsze zużycie wielu innych części silnika. Moc silnika podczas jego pracy na LPG, jest też mniejsza, niż w przypadku napędu benzynowego. Jednocześnie trzeba podkreślić, że w miarę postępu instalacje gazowe w pojazdach silnikowych są doskonalone, przez co szkody w silnikach sa mniejsze, przybywa więc zalet, a ubywa wad takich rozwiązań..

Kiedy i do czego?

Bilansując wady i zalety instalacji LPG należy pamiętać o indywidualnych przypadkach i właściwym doborze. Specjaliści twierdzą, że każdy silnik będzie się prawidłowo poruszał napędzany LPG, jednak istotny jest dobór odpowiedniego typu instalacji do danego silnika. Ważna jest także jakość paliwa, która może się różnić u różnych dostawców.