Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

Przy budowie własnego domu stajemy przed wieloma wyborami i pytaniami, czasami zależą one od indywidualnych wymagań, lecz równie często związane są z budżetem, jakim dysponujemy. 

Jednym z pierwszych pytań, na które odpowiedzieć musi inwestor już w pierwszym etapie budowy to fundamenty. Od tego jaki rodzaj betonu wybierzemy zależeć będzie czas prac, a także koszt prac ziemnych. Gdy przygotujemy płytę fundamentową i szalunki pozostaje wypełnienie ich betonem. 

Możemy go przygotować samodzielnie zamawiając wcześniej cement, kruszywo i ewentualne dodatki lub zamówić bezpośrednio z betoniarni i gotowy materiał wylać do szalunków. Ta metoda pozwala nam na rozpoczęcie prac w dowolnym czasie np. gdy ekipa budowlana ma przerwę w innej inwestycji, nie jesteśmy ograniczeni przez inne zlecenia betoniarni. Samodzielna produkcja betonu jest tańszą opcją, ale ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykiety i właściwie dozować wszystkie składniki betonu. Odpowiednie dozowanie gwarantuje uzyskanie wszystkich parametrów i uchroni przez problemami przy pracach montażowo-wykończeniowych.

Gotowy beton towarowy można zamówić bezpośrednio z betoniarni. W betoniarni można również zlecić dodanie różnego rodzaju domieszek, dzięki którym możliwe będzie wylewanie betonu nawet przy niskich temperaturach oraz np. betonu wodoszczelnego. Beton na budowę zostanie dostarczony zgodnie z naszymi wytycznymi betonomieszarką, potocznie zwaną gruszką. Ściany i fundamenty przygotowane do zalania można wypełniać przy użyciu specjalnej rynny, będącej wyposażeniem gruszki. W przypadku betonowania stropów i elementów na wysokości stosuje się pompy do betonu o odpowiednim zasięgu. Jest to zdecydowanie szybszy i wygodniejszy sposób, jednak należy odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie szalunki, sprzęt potrzebny do wibrowania betonu, a także zarezerwować czas ekipy budowlanej, gdyż gruszka jest wynajmowana na określony czas i za dodatkowy postój będziemy musieli zapłacić.

Jeśli więc nie musimy działać presją czasu, a mamy ograniczony budżet, własne przygotowanie betonu na fundamenty może nam przynieść znaczne oszczędności, które przydadzą się w kolejnych etapach. Natomiast, gdy liczy się czas i możemy pozwolić sobie na nieco większy wydatek w pierwszym etapie budowy, beton z gruszki będzie zdecydowanie wygodniejszą i szybszą opcją.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + osiemnaście =