Ciąża i decyzja o cesarskim cięciu

Ciąża i decyzja o cesarskim cięciu

Dla wielu kobiet ciąża jest bardzo trudnym okresem, który wiąże się z bólem, zmęczeniem i okropnym nastrojem. Nie oznacza to, że kobieta nie nadaje się do rodzenia dzieci i będzie w przyszłości złą matką. Po prostu każda kobieta jest inna i inaczej przechodzi okres ciąży, jest to naturalne i związane z biologią, a nie personalnymi uwarunkowaniami.

Ciążki przebieg ciąży może skłonić kobietę do chęci przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Ból i zmęczenie podczas ciąży mogą być tak dokuczliwe, że kobiecie wydaje się, że nie będzie miała siły na naturalny poród i po prostu tego nie przeżyje. Pojawia się więc w takim wypadku problem „cesarki na życzenie”. Na szczęście sprawa nie jest ta prosta, jak się to może wydawać i decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia nie można podjąć wedle własnego widzimisię.

Takie przypadki możemy obserwować jedynie wśród amerykańskich celebrytów i gwiazd, jednak w Polsce cesarka na życzenie nie jest powszechną praktyką. Otóż należy sobie uświadomić, że cesarskie cięcie jest przeprowadzane tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy naturalny poród nie jest wskazany ze względu na jakieś dolegliwości zdrowotne, nieprawidłowe ułożenie dziecka, przedwczesny poród czy inne czynniki. Decyzję o jego przeprowadzeniu podejmuje lekarz, a nie ciężarna, która nie może znieść bólu. Cesarka to przecież operacja chirurgiczna, która odbywa się pod narkozą i wiąże się z ingerencją w ciało kobiety. Rekonwalescencja po takim porodzie jest znacznie dłuższa, kobieta musi dłużej zostać w szpitalu, ma szyte blizny i narządy, wszystko wolniej się goi. Po naturalnym porodzie czasem następnego dnia można już opuścić szpital.

Ciąża to nie choroba, która powinna się zakończyć operacyjnie. Decyzja o cesarskim cięciu jest bardzo poważna i wymaga medycznego uzasadnienia. Drogie Panie, uświadommy więc sobie, że naturalny poród jest zarówno dla nas jak i dla dziecka znacznie bardziej korzystny i bezpieczny. Ciąża jest trudnym okresem, nie zawsze pięknym i przyjemnym, ale widok naszego nowo narodzonego dziecka na pewno wynagrodzi nam wszelkie bóle i niedogodności.

Poczytaj więcej o ciąży tutaj: http://emaluszki.pl/Ciaza_i_porod_15_Ciaza.html