Czy warto naprawiać telefon na własną rękę?

Czy warto naprawiać telefon na własną rękę?

Telefon, jak każde urządzenie elektroniczne, może się zepsuć. Czasem spowodowane jest to wysłużeniem się materiału, jednak najczęściej za uszkodzenia komórki odpowiada nieszczęśliwy zbieg okoliczności – zalanie, upadek z wysokości czy zbyt duże obciążenie pamięci operacyjnej urządzenia. W jakich przypadkach można próbować naprawić telefon samemu, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie oddanie go w ręce profesjonalistów w serwisie ze sprzętem elektronicznym?

Czy na pewno wiesz co robisz?

Podstawowym kryterium, w oparciu o które powinno się podejmować decyzję o tym, czy samemu naprawiać telefon czy oddać go do serwisu jest poziom własnej wiedzy i umiejętności. Osoby, które nie mają zielonego pojęcia o najnowszych technologiach, raczej nie powinny same zabierać się za naprawę telefonu. Może to tylko pogorszyć sytuację. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii sprzętu?

Przeciążenie danymi

Większość osób zupełnie bez żadnej refleksji instaluje na swoim urządzeniu kolejne aplikacje. Po czasie, gdy aparat zwalnia i praktycznie niemożliwe staje się normalne korzystanie z niego, dziwią się dlaczego tak się stało i zrzucają taki stan rzeczy na wysłużenie urządzenia. Tymczasem zwykły reset i przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych może rozwiązać problem. Niezmiernie ważne w takim przypadku jest stworzenie backup’u danych, w przeciwnym razie wszystkie posiadane informacje przepadną.

Zalanie telefonu

Jeżeli telefon wpadnie do wody, to trzeba go jak najszybciej wyłączyć. Sprzęt może działać dalej, pod warunkiem że nie doszło do spięcia. Przed ponownym włączeniem musi on zostać dokładnie osuszony – najlepiej jeżeli rozbierze się go w tym celu na części. Samemu lepiej nie eksperymentować – niech zajmą się tym profesjonaliści. Naprawa telefonu, który uległ zalaniu wymaga czasu i cierpliwości.

Uszkodzony wyświetlacz iPhone
Uszkodzony wyświetlacz iPhone

Pęknięty ekran

O ile jeszcze wyciągnięcie baterii, karty sim czy karty pamięci w celu wysuszenia telefonu nie jest bardzo skomplikowane, o tyle wymiana pękniętego wyświetlacza to zadanie dla fachowców. Próbując to robić na własną rękę można uszkodzić telefon do tego stopnia, że nie będzie się on nadawał do dalszego użytku.

Jeśli nie czujesz się pewny swoich działań w zakresie naprawy uszkodzonego telefonu i chcesz przekazać swój telefon profesjonalistom, zajrzyj na stronę >> NaprawTelefon.pl <<