Czym jest detoks alkoholowy?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że alkoholik to człowiek, który stracił dom, rodzinę, pracę, jest brudny, głodny – nie zawsze tak to wygląda. Choroba alkoholowa pojawia się w różnych środowiskach i może dotyczyć ludzi o różnym statusie społecznym, wykształceniu, czy w różnym wieku. Rozwija się powoli i po cichu, zawsze jednak wymaga leczenia. Pierwszym etapem jest detoks alkoholowy.

Jak zacząć?

Podstawą leczenia choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie przez pacjenta, że istnieje problem. Osoba, która podejmie decyzję o walce z nałogiem czekają długie miesiące pracy oparte na psychoterapii chorego oraz rodziny.

Nim jednak do tego dojdzie chory musi przejść detoks alkoholowy, który pozwoli oczyścić organizm ze znajdującego się tam alkoholu oraz toksyn. Jednocześnie zostają dostarczone witaminy oraz inne składniki odżywcze, które pomagają w regeneracji zmęczonego organizmu.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy definicja mówi, że jest to odtrucie organizmu, którego skutki uboczne występują w kilka lub kilkanaście godzin po odstawieniu alkoholu. Detoks alkoholowy najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku leczenia alkoholizmu. Pierwszym krokiem jest przebadanie pacjenta oraz przeprowadzenie wywiadu. Lekarz musi znać przebieg choroby, wiedzieć o schorzeniach, na które cierpi pacjent.

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz uzyskaniu informacji o stanie zdrowia pacjenta lekarz zaleca odpowiednią detoksykację. Bardzo ważne jest przeprowadzenie jej pod kontrolą lekarza, gdyż skutki uboczne odstawienia alkoholu są dla pacjentów bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wyczerpujące są objawy zespołu odstawienia.

Objawy zespołu odstawienia bardzo często są powodem, dla którego detoks alkoholowy w domu nie przynosi oczekiwanych skutków. Zbyt słaba motywacja, brak fachowej opieki medycznej oraz silne bóle powodują, że detoks alkoholowy w domu bardzo często jest nieskuteczny. Zostaje przerwany, a pacjent wraca do nałogu.

W profesjonalnej klinice leczenia uzależnień pacjent ma zapewnioną obsługę medyczną, która dba, by detoks alkoholowy został przeprowadzony prawidłowo. Jednym z najważniejszych czynników, o które zadba klinika, jest bezpieczeństwo pacjenta.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − osiem =