Dobra kamera do monitoringu sieci wodociągowej

Dobra kamera do monitoringu sieci wodociągowej

Sprawne działanie sieci sanitarnej to podstawa funkcjonowania każdego budynku. Od wielu lat metody monitoringu sieci wodociągowych znacznie poszły na przód. Niegdyś to badania drożności rur służyły proste narzędzia i metody. Co prawda były one skuteczne, jednak nie do końca precyzyjne. Obecnie możliwe jest nie tylko wykrycie problemu, ale również przyczyn różnego rodzaju zatorów i nieprawidłowości.

Inspekcja sieci wodociągowej to temat istotny, szczególnie, że reguluje tę kwestię Polskie prawo. Jest w nim bowiem mowa o tym, że każdy budynek powinien obowiązkowo przejść taką kontrolę, aby móc w ogóle funkcjonować. Najlepszą metodą w tym zakresie jest stosowanie kamer do monitoringu kanalizacji. O ile inne metody również pozwalają stwierdzić, czy dana instalacja działa prawidłowo, o tyle dokładne pomiary nie są już możliwe. Jest tak w szczególności z uwagi na utrudnioną dostępność rur – często umiejscowione są głęboko pod ziemią, a ich przekrój jest na tyle wąski, że niemożliwe by było dostanie się do środka przez człowieka. Użycie specjalistycznych kamer pozwala nie tylko na wykrycie usterki, ale również na dokładną analizę problemu oraz szczegółowe określenie miejsca występowania ewentualnej usterki. Niewielkie gabaryty kamery sprawią, że dotrze ona niemal wszędzie, nawet w najbardziej ukryte zakamarki.

Jak więc dokładnie przedstawia się budowa takiej kamery?

Otóż można zasadniczo rozróżnić ich kilka rodzajów: samojezdne lub w postaci pozbawionej kół. Obojętnie z jakim modelem mamy do czynienia, urządzenie to powinno spełniać obowiązkowo kilka warunków. Przede wszystkim środowisko pracy kamery jest dość trudne – mocno zanieczyszczone kanały, osady, duża wilgoć, mała średnica rur i częste zagięcia kolan. Całe urządzenie powinno zatem być wykonane z trwałych materiałów wodoszczelnych. Ponadto obowiązkowo musi być wyposażone w lampę, aby móc rozświetlić kanał, który z oczywistych względów jest pozbawiony dostępu do światła. Kamera zazwyczaj posiada przewód, którym jest połączona z transmiterem. Tym przewodem obraz z kamery dostarczany jest do urządzenia, dzięki czemu na monitorze na bieżąco można obserwować to, co dzieje się w sieci wodociągowej. Niektóre modele przesyłają również szczegółowe informacje na temat daty, godziny, a nawet odległości, w jakiej znajduje się kamera. Sam obraz natomiast może w zależności o typu kamery być kolorowy lub monochromatyczny.

Kamery do monitoringu kanalizacji to zatem precyzyjna metoda inspekcji sieci wodociągowej, z której z powodzeniem korzysta coraz więcej firm jak i osób prywatnych.