Druk offsetowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Druk offsetowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Szukając odpowiedniej techniki i metody realizacji wydruków z pewnością prędzej czy później na tapecie znajdzie się druk offsetowy. Jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych technik drukowania, jednak nie dla każdego opłacalna i przeznaczona. Czym w takim razie się ona charakteryzuje i jakie są jej zastosowania?

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy jest metodą druku przemysłowego, która polega na wykorzystaniu płaskiej formy drukarskiej, z bezpośrednio której przenoszony jest na papier druk. Proces ten realizowany jest przy pomocy specjalnego pokrytego gumą cylindra, który służy do przenoszenia jednego koloru. Dla uzyskania większej liczby kolorów wydruku, konieczne jest zastosowanie innych podstawowych kolorów z palety CMYK.

Wady i zalety druku offsetowego

Metoda ta charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wydruków oraz dość sporą wszechstronnością materiałów na których można realizować wydruki. Dodatkowo zleceniodawca uzyskuje możliwość zrealizowania zlecenia właściwie w każdym kolorze.

Ta metoda posiada bardzo istotne zalety ekonomiczne. W przypadku dużego nakładu pozwala na bardzo zauważalne obniżenie kosztów końcowych.

Niestety ma to również spore wady, ponieważ przy mniejszych zleceniach staje się to bardzo nieopłacalnym rozwiązaniem. Powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność przygotowania przed rozpoczęciem druku specjalnej formy drukowej. Proces ten znacznie podnosi koszta oraz wydłuża cały proces realizacji zlecenia.

Nie można również pominąć faktu iż wydruki offsetowe są nieco transparentne, zatem bardzo trudne staje się drukowanie jasnego koloru na ciemnym tle.

Zastosowanie druku offsetowego

Posiadając wiedzę na temat tej techniki i posiadanych przez nią wad i zalet, bardzo łatwo dojść do wniosku, że idealne zadania do wykorzystywania druku offsetowego to zlecenia na duże nakłady np. druki książek lub materiałów reklamowych. Nie muszą one charakteryzować się idealną jakością grafik, ponieważ nie są zbyt skomplikowane, a przy ogromnym nakładzie ich koszt potrafi być niezwykle ekonomiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × 2 =