Duży nacisk na odzysk ciepła

Duży nacisk na odzysk ciepła

W nowoczesnej architekturze duży nacisk kładzie się na odzysk ciepła, który przeprowadzany jest z różnych źródeł. Oszczędność energii cieplnej jest jedną z podstawowych kwestii dzisiejszych czasów, gdyż wiąże się ona zarówno z zagadnieniami ekologii, jak i oszczędności pieniędzy. Architekci zatem projektując nowoczesne domy zwracają szczególną uwagę na wprowadzanie systemów i rozwiązań, które będą w stanie porykiwać ciepło z różnych źródeł i dostarczać je w postaci energii do zasilania innych procesów w domu.

A energię cieplną w domach można pozyskiwać na przykład z systemów wentylacyjnych, ze ścieków za pomocą specjalnych pomp gruntowych, z kolektorów słonecznych, a także z ogrzewania kominkowego, jeśli takowe posiadamy. Największy odzysk ciepła można uzyskać naturalnie z systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, w które wyposażone są nowoczesne budynki. W tym celu instaluje się systemy wentylacji z rekuperacją, czyli z przetwarzaniem wytwarzanego ciepła w nową energię, która powtórnie jest wykorzystywana do podgrzewania powietrza nawiewanego do domu.

Rekuperatory działają bardzo prosto i są w stanie przeprowadzić naprawdę znaczący odzysk ciepła z systemów wentylacyjnych. Jest to nie tylko spora oszczędność pieniędzy, ale również życie w zdrowszym otoczeniu, gdzie powietrze jest czystsze i świeższe. Inna metoda odzysku ciepła to wykorzystanie pomp gruntowych, które pobierają energię cieplną ze ścieków, z akwenów wodnych, systemów klimatyzacyjnych, a następnie dostarczają ja do domu w celu wykorzystania na przykład do ponownego podgrzewania wody użytkowej. Stosowanie energooszczędnych klimatyzatorów, czy montaż kolektorów słonecznych gromadzących energię również są rozwiązaniami mającymi na celu jak największe odzyskiwanie ciepła. Nowoczesne budownictwo chętnie korzysta z tych rozwiązań, zarówno w przypadku budynków użytkowych i publicznych, jak i zwykłych domów jednorodzinnych.

Odzysk ciepła jest bardzo ważny, jest to inwestycja finansowa i ekologiczna, którą warto się zainteresować.