Główne błędy początkującego fotografa

Główne błędy początkującego fotografa

Młodzi fotograficy często zbyt mocno przeceniają swoje umiejętności. To jednak nie jest jedyny błąd jaki popełniają. Dziś przedstawimy Wam listę tych rzeczy, których na początku swojej przygody z aparatem fotograficznym powinniście się wystrzegać, aby w przyszłości nie musieć martwić się o swoje złe nawyki.

Na początku znajdź w sobie pasję

Zdaniem ekspertów osoby, które fotografują nie z pasji a z chęci zysku nigdy nie osiągają sukcesów w swoim zawodzie. Na dobrą sprawę jest to niemożliwe. Takim ludziom trudno się skupić na fotografowanym obiekcie, nie widzą w nim duszy oraz potencjału. Nie są artystami a rządnymi bogactwa ekonomistami.

Nie spiesz się – fotografia to nie praca na akord

Choć wielu mogłoby się wydawać, że przecież jest inaczej. Ci, którzy zarabiają na wykonywaniu zdjęć dostają zwykle pieniądze za sztukę a nie całość przebiegu współpracy. Niemniej jednak ludzie chętnie płacą tylko za to, co naprawdę jest dobre. Co więc powinno znaleźć się na zdjęciu? Dusza. Każda fotografia powinna być wizytówką i jednocześnie unikalnym autografem osoby, która ją wykonała. Nie warto więc się spieszyć próbując sprostać wyimaginowanym wymogom potencjalnych klientów.

Nie działaj pod presją

Chcesz fotografować architekturę, ale wiesz, że lepszy popyt jest na zdjęcia kotów i psów? Wielu fotografów popełnia ten sam błąd. Pracują tam, gdzie widzą zarobek. Nie zastanawiają się nad tym jak dotrzeć do swojej własnej niszy. Wydaje im się, że skoro są dobrymi specjalistami to poradzą sobie z każdym obiektem. Rzeczywistość jednak szybko to weryfikuje. Stwórz portfolio i umieść w nim zdjęcia, na których widoczne będzie to, co naprawdę kochasz. Później zaczniesz martwić się o klientów.

Wybierz odpowiedni aparat

Ten błąd zwykle popełniany jest przez osoby początkujące. Niewłaściwy obiektyw i niepoprawne ustawienia funkcji aparatu sprawiają, że zdjęcia pozbawione są charakteru i co gorsza jakości. Chcąc zarabiać na swoich dziełach pod żadnym pozorem nie można sobie na to pozwolić.

Wydawać by się mogło, że fotograficy wykonują prostą i przyjemną pracę. Podróżują, wykonują zdjęcia i zarabiają na nich krocie. Faktycznie, zawód fotografa sam w sobie zaliczany jest w poczet zawodów artystycznych. Nie wszyscy więc będą się w nim czuli dobrze. Z drugiej jednak strony nigdy nie można zapominać o kwestiach technicznych. Spójrzmy chociażby na ogólnodostępne rankingi i statystyki. Kto widnieje zwykle w czołówkach? Specjaliści z wieloletnim stażem zawodowym. Czy to nie jest zastanawiające? Ludzie, którzy przez całe życie poświęcali się obiektywowi jednocześnie poświęcali się również i nauce, gromadzeniu doświadczenia, szukaniu i naprawianiu błędów. I tak naprawdę uczą się wciąż, bo technologia, otoczenie i ludzie wciąż się zmieniają. Branża fotograficzna bynajmniej nie jest zarezerwowana dla ludzi, którzy cenią rutynę, spokój i zawodową stagnację. Tutaj rozwój warunkuje ludzkie być, albo nie być na rynku pracy i na tej zasadzie należy budować swoją karierę zawodową.

Zobacz także:

Jakie ujęcia obejmuje fotografia przemysłowa