Jak odprężyć zmęczone ciało?

Jak odprężyć zmęczone ciało?

Każda osoba, która regularnie udaje się na siłownie bądź ćwiczy na własną rękę (w domu przed telewizorem, czy biega po osiedlu) zapewne nie raz spotkała się ze zmęczeniem własnego ciała. Czasami mięśnie są na tyle przeciążone, że ich regeneracja trwa nieco dłużej. Jednak wina nie leży po stronie ćwiczeń, a złymi nawykami samych ćwiczących.

Sport to zdrowie, ale w umiarze i przy sprzyjających warunkach samego ciała. Nie sposób przecież codziennie chodzić na siłownię i wylewać ostatnie poty, aby pochwalić się smukłą i wyrzeźbioną sylwetką. Taki proceder będzie prowadzić do zmęczenia mięśni, a tym samym same ćwiczenia przestaną być efektywne. Jak zatem regenerować zmęczone ciało?

Postaw na zbilansowaną dietę

Pierwszym o czym należy pomyśleć to dieta! I nie chodzi w niej o to, by się ograniczać, a jeść zdrowo, w odpowiednich proporcjach, by organizm otrzymywał niezbędne składniki do budowania tkanki mięśniowej oraz by uzupełniać utracone podczas treningu kalorie. Dlatego warto udać się do dietetyka, który podpowie jak i ile jeść. W dużych miastach jak Kraków dostępne są też opcje takie, że firmy cateringowe dowożą zapakowane na cały dzień posiłki, dostosowane pod indywidualne potrzeby. Jest to całkiem wygodne i niekiedy nawet tanie!

Zabiegi SPA, a może masaże?

W dużych miastach, w tym w Krakowie nie brakuje salonów SPA czy miejsc, gdzie możemy wykonać relaksacyjne masaże. Jest to świetny sposób na ukojenie bólu i zmęczenia mięśni po ciężkich ćwiczeniach. W ten sposób można też rozciągać i ogrzewać same mięśnie. Dlatego masaże w Krakowie czy cały dzień spędzony w salonie SPA nie jest tylko sposobem na urodę, ale i relaks oraz zadbanie o własne mięśnie.

Ważnym jest, by zawsze zachowywać odpowiedni umiar i balans między ćwiczeniami, a regeneracją. Prawda jest taka, że zmęczone mięśnie będą „działać” nieprawidłowo, często prowadząc do poważnych schorzeń czy nawet kontuzji. Ponieważ nie są one mocne, łatwo urywają swoją ciągłość, a ból jest nie co zniesienia. Dlatego zamiast codziennie chodzić z uporem maniaka na siłownie czy biegać, warto zrobić sobie jeden cheat day – zjeść to, na co ma się ochotę, wykonać odprężające masaże, gorącą kąpiel w wannie i cieszyć się życiem. To wcale nie jest takie trudne!