Jak usunąć prywatne dane z komputera?

Jak usunąć prywatne dane z komputera?

Zdarza się, iż chcemy usunąć dane z komputera w taki sposób, aby nikt inny nie miał do nich dostępu w przyszłości lub aby ten dostęp był utrudniony w możliwie maksymalnym stopniu. Ma to miejsce, gdy sprzedajemy komputer albo dysk twardy. Przede wszystkim w instytucjach takich jak banki, urzędy (sądy, prokuratura), policja należy usuwać wrażliwe dane. Ale jak to poprawnie zrobić?

Nadpisanie danych za pomocą programu

Należy pamiętać, iż opróżnienie systemowego kosza nie usuwa plików. Ten plik cały czas jest na dysku jednakże system operacyjny nie widzi go i na jego miejscu może zapisać nowy plik lub jego fragment. Poprawne (ale nie do końca skuteczne) usuwanie danych z dysku polega, więc na wielokrotnym nadpisaniu takiego pliku, można to zrobić za pomocą specjalnych programów komputerowych, także darmowych. To rozwiązanie jednak nie jest w stu procentach skuteczne, gdyż za pomocą specjalnych programów do odzyskiwania plików, nawet po nadpisaniu pliku, można go przywrócić. Na takie rozwiązanie można sobie pozwolić jeśli na tym dysku lub komputerze nie mieliśmy naprawdę wrażliwych danych, a chcemy sprzedać ten sprzęt. Jak widać jest to działanie półprofesjonalne.

Sprawdź: ProDevice: Trwałe usuwanie, wymazywanie i niszczenie danych z dysku

Skuteczna demagnetyzacja

Firmy, które posiadają dane swoich klientów muszą w pewnych okolicznościach usuwać te informacje – prędzej czy później zajdzie taka potrzeba. Niestety z braku wiedzy na temat usuwania danych niektóre firmy mają z tym problem. Skuteczne kasowanie danych z dysku możliwe jest za pomocą demagnetyzacji przy użyciu urządzenia zwanego degausserem. Dysk twardy poddawany jest działaniu silnego impulsu magnetycznego, który niszczy wszystkie dane na tym nośniku. Niestety po tej operacji ten dysk nie będzie się nadawał do ponownego użytku jednakże trzeba to robić, bo w ten sposób firma zabezpiecza się przed wyciekiem danych klientów, a nawet odpowiedzialnością przed wymiarem sprawiedliwości. Użycie demagnetyzacji jest naprawdę skuteczne w przeciwieństwie do programów, które nadpisują dysk twardy przy pomocy zer, jedynek lub jakichś algorytmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen + 16 =