Jak zaplanować remont?

Jak zaplanować remont?

Wykonywanie remontu jest pracą żmudną, dlatego też często potrzeba odpowiedniego samozaparcia nie tylko do przeprowadzenia samego remontu, ale również do jego zaplanowania. Remonty mieszkań w Poznaniu wykonywane są przez wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie pracy, niemniej jednak dobrze jest przed wynajęciem ekipy dobrze zaplanować cały remont, zwracając uwagę na to, jak rozległe będą same prace.

Remont zazwyczaj z jednej strony jest czymś bardzo przyjemnym, bo mamy okazję stworzyć zupełnie nowe wnętrze w dotychczasowym, zajmowanym mieszkaniu, które już nam się znudziło – i nie musimy wydawać pieniędzy na nowe lokum. Z drugiej jednak strony często dochodzi do sytuacji, w której wykonanie odpowiedniego remontu może trwać nawet kilka tygodni, a w takim przypadku pojawia się problem, co zrobić z codziennością. Wiele osób wyjeżdża wówczas na wakacje, jednak ktoś musi zostać, aby dopilnować ekipę remontową. Jak więc najlepiej rozplanować remont mieszkania?

Zależnie od wielkości

Na dobry początek powinniśmy zastanowić się, jak duży remont mamy w planach. Od tego bowiem zależy, jak dobrze go rozplanować. Niektóre remonty będą wymagały, aby na ich czas domownicy przenieśli się do innego mieszkania, dlatego nie warto ich wykonywać np. w okresie, gdy dzieci mają ważne egzaminy w szkole – może to je zwyczajnie rozproszyć. Co więcej, jeśli remont jest spory, to pewnie zajmie również o wiele więcej czasu, z czym trzeba się liczyć czas planowania zarówno momentu wykonania remontu, jak również środków, które na niego chcemy przeznaczyć. Dobrze jest pamiętać, aby zawsze do szacowanej sumy za remont dodać ok. 10% środków, bo przydadzą się na rozmaite, nieprzewidziane wydatki.

Samemu czy z ekipą

To kolejna kwestia, którą należy rozpatrzeć przed rozpoczęciem remontu. Jeśli mamy w planie wykonać wszystkie prace samodzielnie, to z pewnością albo musimy wziąć urlop w przypadku większego remontu, albo wykonywać wszystkie prace w czasie wolnym – jeśli remont jest mniejszy. Czasami jednak warto skorzystać z usług remontowych, np. w Poznaniu, gdzie oferta jest spora. Dobrze jest również wybrać te usługi, jeśli poziom i rodzaj prac wykracza poza nasze umiejętności.

Bez zbędnych przerw

Każdy pragnie, aby remont trwał jak najkrócej. Nie zawsze da się to osiągnąć, ale czasem jest to prostsze niż w innych przypadkach. Jeśli chcemy np. wyremontować generalnie cały pokój, łącznie z nową wylewką i kładzeniem gładzi, dobrze jest tak zaplanować prace swoje i ekipy remontowej, aby nie występowały w trakcie remontu przestoje. Np. wylewkę warto planować pod koniec dnia pracy, aby przez noc miała okazję wyschnąć – w ten sposób nie tracimy cennego czasu.