Jak zapobiegać kradzieży danych osobowych

Jak zapobiegać kradzieży danych osobowych

W dzisiejszych czasach kwestia ochrony danych osobowych jest bardzo ważnym zagadnieniem. Dobra cyfryzacji i komputeryzacji sprawia, że nasze dane osobowe są coraz częściej wykorzystywane i przetwarzane przez różne organizacje.

Co więcej, niestety sami użytkownicy Internetu, czy po prostu zwykli ludzie na co dzień, nie chronią swoich danych osobowych, szastają nimi na lewo i prawo, podają je do wiadomości publicznej w ankietach, kwestionariuszach, umowach – nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne.

A jak stare przysłowie mówi – licho nie śpi, co oznacza, że oszuści bardzo chętnie wykorzystują naiwność ludzką i w bardzo prosty sposób, często bez większego wysiłku są w stanie pozyskać nasze dane osobowe, co może być tragiczne w skutkach. Jeśli bowiem osoba postronna znajdzie się w posiadaniu naszych danych osobowych, będzie je mogła wykorzystać niezgodnie z prawem. Przypadki tak zwanej kradzieży tożsamości mogą się skończyć opróżnieniem kont bankowych, zaciągnięciem kredytów, podpisaniem fałszywych umów, dokumentów. Jak więc w dzisiejszych czasach dbać o ochronę danych osobowych? Istnieje specjalny organ zajmujący się prawną stroną tego procesu, ale my także musimy być czujni, by nie kusić losu i nie udostępniać złodziejom naszych danych. Często złodzieje kradną dane w sposób tradycyjny przeszukując nasze śmieci, albo włamując się do domu. Warto zatem palić wszystkie stare i niepotrzebne dokumenty, na których można znaleźć numery kont, PIN-y, hasła, numery ubezpieczenia. Jeśli nie możemy ich spalić, chociaż potargajmy, czy potnijmy je na drobne kawałki przed wyrzuceniem.

Jeśli mamy w domu ważne dokumenty, trzymajmy je w sejfie, albo w mało podejrzanym miejscu. Segregator z napisem „ważne dokumenty” na półce to nie jest dobry pomysł. Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych w Internecie to sprawa jest nieco trudniejsza. Tym co możemy zrobić jest zasada ograniczonego zaufania. Nie podawajmy naszych haseł, wymyślajmy skomplikowane kombinacje liczbowo-literowe na hasła, używajmy dobrej zapory antywirusowej i menedżera haseł. Poza tym bądźmy czujni w każdej sytuacji i jeśli nie jest to konieczne, nie podawajmy naszych danych osobowych.