Kasowanie danych z dysku – znamy skuteczny sposób

Kasowanie danych z dysku – znamy skuteczny sposób

Zazwyczaj najważniejsze, osobiste informacje mamy zapisane na dyskach twardych. Są to pojemne nośniki, w dodatku szybkie i niezbyt drogie. Występują w niemal każdym komputerze. Na co dzień nie przejmujemy się zbytnio bezpieczeństwem zapisanych tam plików, tym bardziej, jeśli posiadamy program antywirusowy lub hasła do poszczególnych folderów. Problem pojawia się wtedy, kiedy komputer się zepsuje lub chcemy go sprzedać, nie wiemy natomiast, co zrobić z dyskiem. Przydałby się wtedy skuteczny sposób na kasowanie danych z dysku.

Najprostszym pod względem technicznym sposobem jest ręczne kasowanie plików z dysku. Zajmie to jednak bardzo dużo czasu i ciężko będzie nam zweryfikować, czy na pewno wszystko zostało skasowane. Lepszym rozwiązaniem jest formatowanie za pomocą fabrycznej funkcji lub zewnętrznego programu. Pojawiają się jednak opinie, że prawdziwy fachowiec nawet ze sformatowanego dysku będzie w stanie wydobyć jakieś dane. Na nośniku są bowiem nie tylko nasze osobiste pliki, ale też różne ścieżki dostępu i inne ślady, mogące świadczyć o tym, co robiliśmy na komputerze. Czy istnieje więc w 100% skuteczny sposób, aby pozbyć się wszelkich danych z dysku twardego?

Najlepszą opcją na wyczyszczenie danych z dysku jest użycie demagnetyzera. Jest to nowoczesne urządzenie, które wysyła impuls elektromagnetyczny o dużej sile, w efekcie czego dysk jest rozmagnetyzowany i nie jest w stanie normalnie działać ani przechowywać jakichkolwiek danych. Skąd wiemy, że ten sposób jest naprawdę skuteczny? Demagnetyzacji używają rządowe agencje oraz wielkie korporacje, których dane są pilnie strzeżone. 

Choć demagnetyzer to profesjonalne urządzenie, mogą je zakupić także klienci indywidualni. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych sklepów z dobrymi opiniami klientów. Jednym z takich miejsc jest sklep ProDevice, oferujący najlepsze demagnetyzery oraz walizki na nie. Inwestując w demagnetyzer możesz być spokojny o swoją prywatność w przypadku konieczności pozbycia się dysku twardego z mieszkania lub biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × five =