Klimatyzacja budynków

Klimatyzacja budynków

Oszczędność energetyczna jest jedną z najbardziej istotnych kwestii w dzisiejszych świecie, co może zostać rozwiązane dzięki skojarzonym układom kogeneracji i trigeneracji. Żyjemy w świecie, w którym naturalne paliwa kopalne powoli się kończą. Być może my, ani nasze dzieci nie doświadczymy jeszcze skutków tego fenomenu, ale nie możemy być ignorantami i lekceważyć przyszłość naszych potomków.

Dlatego też konstruktorzy na całym świecie starają się obmyślić systemy i procesy, dzięki którym możemy pozyskiwać energię z różnych innych źródeł. Na tym właśnie polega kogenracja i trugenracja, czyli wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłody z ciepła odpadowego powstałego podczas innych procesów przetwórczych. Mimo, że brzmi to skomplikowanie, sama zasada działania jest stosunkowo prosta. Otóż kogeneracja polega na wykorzystaniu nadmiaru ciepła emitowanego na przykład podczas spalania węgla kamiennego i jego przetworzeniu w energię elektryczną.

Skojarzona gospodarka energetyczna, bo tak inaczej nazywany kogenerację, jest procesem, który polega na jednoczesnym wytwarzaniu ciepła, na przykład w procesie spalania, oraz energii elektrycznej. Z ciepła odpadowego, które jest wytwarzane podczas spalania za pomocą specjalnych przekaźników i agregatów prądotwórczych produkuje się prąd. Może on być spożytkowany na potrzeby własne, bądź zasilanie prądem lokalnych sieci. Co więcej, nadmiar prądu możemy po prostu sprzedać w sieci. Natomiast trigeneracja to również proces przetwarzania ciepła odpadowego, ale produktem tego przetworzenia jest chłód, który może zasilać systemy klimatyzacyjne.

W dzisiejszych czasach niemal każdy budynek posiada klimatyzację, dlatego trigeneracja jest bardzo oszczędna i potrzebna. Zintegrowane połączenie układów trigeneracyjnych i kogeneracyjnych pozwala zaoszczędzić bardzo dużo energii. Jednocześnie jest to bardzo korzystne dla środowiska, dla złóż paliw naturalnych i przyszłości naszych potomków. Kogeneracja i trigeneracja są szansą na pierwszy krok w kierunku ratowania naszej planety. Zobacz ciekawy artykuł o kogeneracji i trigeneracji.