LPG wielu generacji – czyli krótko o instalacjach gazowych

LPG wielu generacji – czyli krótko o instalacjach gazowych

Montaż instalacji gazowych już dawno stał się popularnym rozwiązaniem przede wszystkim wśród kierowców, którzy często pokonują dalekie trasy. Nic dziwnego, ponieważ autogaz jest dużo tańszy od benzyny. Wielu kierowców chce się zdecydować na montaż instalacji LPG, jednak nie wie, która z nich jest naprawdę godna polecenia. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat najnowszych instalacji, które być może pomogą rozwiać wątpliwości.

Instalacje LPG – starsza czy nowsza generacja?

Obecnie niewielu ludzi decyduje się na montaż instalacji najstarszych, tj. pierwszej oraz drugiej generacji. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się nowsze rozwiązania, które są bardziej nowoczesne. W przypadku instalacji III generacji dużą zmianą w stosunku do wcześniejszych wersji jest to, że mieszalnik został zastąpiony dozatorem. Za zamontowanie takiej instalacji trzeba zapłacić około 1600-2300 zł. To niezłe rozwiązanie, jednakże osoby chcące stawiać przede wszystkim nowoczesność oraz najwyższą jakość powinny rozważyć zamontowanie instalacji gazowej IV lub V generacji.

IV generacja

Ten rodzaj instalacji zyskał duże uznanie wielu kierowców. To nich dziwnego, ponieważ jej montaż jest niewiele droższy niż w przypadku instalacji słabszych generacji. Koszt to zwykle nie więcej niż 2700 zł. Czym jednak wyróżniają się te instalacje? Przede wszystkim ilość wtryskiwaczy gazu jest dopasowana do ilości cylindrów silnika. Ponadto gaz jest dawkowany przy użyciu oryginalnego komputera silnika, dzięki czemu nie trzeba decydować się na stosowanie emulatorów.

V generacja

To bardzo nowoczesne instalacje gazowe. Podobnie jak w przypadku instalacji IV generacji, gaz dawkuje się poprzez komputer silnika. Tym co z pewnością jest najważniejszą kwestią dla wielu kierowców jest to, że w przypadku gdy instalacja przebiegła w pełni prawidłowo kierujący pojazdem nie zauważy zmniejszenia mocy pojazdu czy ilości spalanego paliwa. To niewątpliwy atut tego rozwiązania. Niestety montaż instalacji LPG V generacji wiąże się ze stosunkowo wysokim wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Przed montażem instalacji

Nie da się ukryć, że montaż LPG jest rozwiązaniem pożądanym przez wielu kierowców, przede wszystkim ze względu na możliwość oszczędzenia sporej ilości pieniędzy na paliwie. Niestety nie każdy samochód powinien być poddawany montażowi instalacji gazowej. Z tej przyczyny przed jej zamontowaniem warto upewnić się u zaufanego mechanika, że konkretny model samochodu może korzystać z tego rozwiązania. W przypadku młodych konstrukcyjnie silników może okazać się to niemożliwe.

Nie jesteś do końca przekonany do LPG? Nasz wcześniejszy wpis rozwieje Twoje wątpliwości.

Auto na gaz – zalety i wady tego rozwiązania