Magnezja w różnych formach – wady, zalety i zastosowanie każdej z nich

Czym jest magnezja? Na początku, warto dowiedzieć się, czym jest magnezja i do czego służy. Magnezję bardzo często spotkać można w wyposażeniu sklepów alpinistycznych. To produkt, bez którego większość wspinaczy nie wyobraża sobie wysokogórskich wypraw.

Magnezja – inaczej hydroksowęglan magnezu – to nieorganiczny związek chemiczny, występujący najczęściej pod postacią białego proszku. Jego zdaniem jest wchłanianie potu z dłoni, co znacznie zwiększa ich przyczepność i zapewnia pewność chwytu. Używana jest nie tylko we wspinaczce, ale też wszędzie, gdzie liczy się suchość dłoni – w sportach siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów.

Magnezja w kostce

Inaczej zwana jest magnezją sypką. Sprzedawana jest w formie sprasowanych, około pięćdziesięciogramowych kostek. Podczas wspinaczki rozkrusza się je nieco do woreczka, który zawsze jest pod ręką. Niektórzy wspinacze preferują magnezję w kostce startą na drobny pył, inni z kolei wolą, kiedy ma ona postać większych grudek. To tylko kwestia osobistych preferencji, która nie ma żadnego wpływu na działanie środka

Zaletą magnezji w proszku jest łatwość i szybkość nakładania jej na ręce. Wystarczy od niechcenia sięgać dłonią do woreczka z proszkiem, by po chwili cieszyć się pewnym i stabilnym chwytem. Warto jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj magnezji ma skłonności do pylenia i brudzenia ściany, przez co często zakazany jest na ściankach wspinaczkowych.

Magnezja w płynie

Płynna magnezja dobrze sprawuje się na ściance

Oprócz magnezji zawiera w składzie alkohol, który czyni ją płynną i ułatwia jej rozprowadzanie po skórze. Chwilę po nałożeniu alkohol odparowuje, a uchwyt dłoni jest pewny i suchy.

Niestety ale wadą tego środka jest konieczność nakładania go dwoma rękami, co uniemożliwia jej używanie podczas wspinaczki wysokogórskiej. Jednakże świetnie sprawdza się na ściankach wspinaczkowych, a ponieważ zawiera składniki, przez które dłużej utrzymuje się na skórze, nie trzeba nakładać jej tak często, jak magnezji w proszku.

Magnezja w kulce

Sprasowana magnezja w kulce umieszczona jest w woreczku, który pełni rolę podajnika. Ogranicza to brudzenie i pylenie się substancji. Z tego też powodu jej stosowanie zazwyczaj jest możliwe także na ściankach wspinaczkowych.

Kulkę umieszcza się w woreczku, toteż w każdej chwili można łatwo i swobodnie z niej skorzystać przy użyciu jednej tylko ręki.

Brak możliwości komentowania.