Magnezja w różnych formach – wady, zalety i zastosowanie każdej z nich

Magnezja w różnych formach – wady, zalety i zastosowanie każdej z nich

Czym jest magnezja? Na początku, warto dowiedzieć się, czym jest magnezja i do czego służy. Magnezję bardzo często spotkać można w wyposażeniu sklepów alpinistycznych. To produkt, bez którego większość wspinaczy nie wyobraża sobie wysokogórskich wypraw.

Magnezja – inaczej hydroksowęglan magnezu – to nieorganiczny związek chemiczny, występujący najczęściej pod postacią białego proszku. Jego zdaniem jest wchłanianie potu z dłoni, co znacznie zwiększa ich przyczepność i zapewnia pewność chwytu. Używana jest nie tylko we wspinaczce, ale też wszędzie, gdzie liczy się suchość dłoni – w sportach siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów.

Magnezja w kostce

Inaczej zwana jest magnezją sypką. Sprzedawana jest w formie sprasowanych, około pięćdziesięciogramowych kostek. Podczas wspinaczki rozkrusza się je nieco do woreczka, który zawsze jest pod ręką. Niektórzy wspinacze preferują magnezję w kostce startą na drobny pył, inni z kolei wolą, kiedy ma ona postać większych grudek. To tylko kwestia osobistych preferencji, która nie ma żadnego wpływu na działanie środka

Zaletą magnezji w proszku jest łatwość i szybkość nakładania jej na ręce. Wystarczy od niechcenia sięgać dłonią do woreczka z proszkiem, by po chwili cieszyć się pewnym i stabilnym chwytem. Warto jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj magnezji ma skłonności do pylenia i brudzenia ściany, przez co często zakazany jest na ściankach wspinaczkowych.

Magnezja w płynie

Płynna magnezja dobrze sprawuje się na ściance

Oprócz magnezji zawiera w składzie alkohol, który czyni ją płynną i ułatwia jej rozprowadzanie po skórze. Chwilę po nałożeniu alkohol odparowuje, a uchwyt dłoni jest pewny i suchy. Taką magnezję można nabyć w poręcznej 200 ml „tubce” (źródł. Ratwork.pl)

Niestety ale wadą tego środka jest konieczność nakładania go dwoma rękami, co uniemożliwia jej używanie podczas wspinaczki wysokogórskiej. Jednakże świetnie sprawdza się na ściankach wspinaczkowych, a ponieważ zawiera składniki, przez które dłużej utrzymuje się na skórze, nie trzeba nakładać jej tak często, jak magnezji w proszku.

Magnezja w kulce

Sprasowana magnezja w kulce umieszczona jest w woreczku, który pełni rolę podajnika. Ogranicza to brudzenie i pylenie się substancji. Z tego też powodu jej stosowanie zazwyczaj jest możliwe także na ściankach wspinaczkowych.

Kulkę umieszcza się w woreczku, toteż w każdej chwili można łatwo i swobodnie z niej skorzystać przy użyciu jednej tylko ręki.