Maski drewniane – estetyka i symbolika

Afrykańska sztuka cechuje się niezwykłym i oryginalnym wyczuciem smaku oraz bogatą symboliką. Nic dziwnego, że również wśród Europejczyków afrykańskie rzeźby i grafiki cieszą się ogromną popularnością. Maski drewniane wykonane na Czarnym Lądzie zaskakują nietuzinkowym wzornictwem, jednak przede wszystkim to ich symbolika jest szczególnie interesująca.

Symbolika masek drewnianych

Afrykańskie maski drewniane są nie tylko elementem ozdobnym. Są wykorzystywane przy okazji różnych uroczystości, a to dodaje im ledwie uchwytnego uroku. Wiedza i tajniki dotyczące ich wykonywania są przekazywane z pokolenia na pokolenie w obrębie rodziny. Sprawia to, że są one zupełnie niepowtarzalnym dziełem sztuki, o unikatowym charakterze. Zazwyczaj przedstawiają duchy wodzów plemienia czy krewnych, ale również zwierzęta. Są one istotnym elementem uroczystości religijnych i rytuałów.
Ich symbolika jest mocno wrośnięta w afrykańską kulturę i tradycję. A ta jest niezwykle bogata i różnorodna. Wśród ogromnej ilości państw znajdujących się na terenie Afryki funkcjonuje niezliczona ilość plemion i grup etnicznych.

Co przedstawiają maski z Afryki?

Maski są wykorzystywane w trakcie religijnych obrzędów jako element łączący świat żywych ze światem zmarłych. W kulturze afrykańskiej pełnią one wobec tego ważną rolę w kształtowaniu tradycji i kultury danego społeczeństwa. Maski symbolizujące zmarłych zazwyczaj przybierają formę czaszek. Innym istotnym symbolem są zwierzęta, które są przywoływane ze względu na posiadane cnoty i zalety.
Niezwykle ciekawa jest historia masek przedstawiających twarze kobiet. Mają one oczywiście ukazywać kobiece piękno, lecz co zaskakujące, w trakcie różnych uroczystości są one noszone przez mężczyzn.

Estetyka

Atrakcyjność afrykańskich masek nie wynika jednak tylko z ich ciekawej symboliki czy zaskakujących odniesień kulturowych. Są one przede wszystkim niezwykle starannie wykonane z wyjątkowo pięknych materiałów. Do ich wytworzenia wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak skóra czy drewno. Afrykańskie gatunki drewna wykorzystywane do tworzenia rzeźb i masek, może to być heban lub drewno tekowe znane są ze swojej wysokiej twardości i niespotykanych w Europie barw. Wszystko to sprawia, że afrykańska sztuka jest tak ceniona i zdobywa coraz większą popularność.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =