Mikrodermabrazja – zabieg dla wszystkich?

Mikrodermabrazja – zabieg dla wszystkich?

O tym, jak ważne jest oczyszczanie skóry, nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze oczyszczona skóra lepiej przyjmuje kolejne zabiegi pielęgnacyjne i skuteczniej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach i balsamach. Jest wiele metod oczyszczania skóry, a jednym z nich jest mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny.

Wskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja polecana jest do wszystkich rodzajów skóry i typów cery, co nie dziwi, bo niezależnie od tego, czy mamy skórę normalną, wrażliwą czy tłustą, co jakiś czas musimy ją oczyszczać. U niektórych osób jednak efekty mikrodermabrazji są szczególnie widoczne. Do takich należą ci, którzy borykają się z problemem blizn potrądzikowych, zaskórników, rozszerzonych porów. Mikrodermabrazja może zniwelować przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne, drobne zmarszczki. Zabieg jest też pomocny w usuwaniu rozstępów i w przygotowaniu skóry do terapii laserowych: fotoodmładzania czy usuwania rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Kiedy nie wykonywać zabiegu

Choć mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka, dermatolodzy i kosmetolodzy zgodnie twierdzą, że jest to zabieg nieinwazyjny i zbawienny dla zdrowia oraz wyglądu naszej skóry. Można go stosować nie tylko na twarz, ale także inne części ciała: dekolt, plecy, dłonie czy nogi. To nie oznacza jednak, że wszyscy mogą się temu zabiegowi poddać w każdym momencie. Wśród przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji podaje się przede wszystkim wszelkie przerwania ciągłości tkanki: ranki, nadżerki, nawet drobne owrzodzenia. Wykonanie zabiegu przy jakimkolwiek uszkodzeniu skóry skutkuje tym, że będzie się ona dłużej i trudniej goić.

Mikrodermabrazji nie wolno też wykonywać przy zakażeniach wirusowych, grzybiczych czy bakteryjnych, a także ropnych zmianach trądzikowych. Istotnym przeciwwskazaniem do zabiegu są także naczyniaki i łagodne nowotwory skóry. Osoby zażywające aspirynę i inne leki fotouczulające muszą najpierw odstawić medykamenty i odczekać odpowiedni okres, aby nie doszło do reakcji uczuleniowej podczas zabiegu.