Montaż fotowoltaiki na gruncie

W XXI wieku, czasach walki o poprawę stanu środowiska naturalnego, fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie i duża oszczędność. Instalacja tego typu pozwala na ekologiczną, a przede wszystkim korzystną finansowo produkcję prądu, a jej montaż możliwy jest zarówno na dachu, jak i na gruncie. W tym artykule przyjrzymy się drugiej z nadmienionych opcji.

Jak wygląda montaż fotowoltaiki na gruncie?

Pierwszym krokiem montażu jest stworzenie konstrukcji, na której system paneli fotowoltaicznych będzie oparty. Może ona być zakotwiczona w gruncie za pomocą wierceń bądź też może spoczywać w zalewanym betonowym fundamencie. W obu przypadkach podstawy konstrukcji podtrzymującej muszą być zakotwiczone w gruncie na głębokość 1,5-2 metrów. Przy wyborze drugiej opcji (większa stabilność) warto wybrać dobrej jakości beton b20 oraz przyłożyć się do wykonania wykopu, bowiem decyduje to o trwałości konstrukcji.

Na konstrukcji podtrzymującej (fundamencie instalacji) mocuje się szyny i chwytaki utrzymujące panele fotowoltaiczne. Do nich przytwierdzane są właściwe panele, z dbałością o dobre ustawienie do kąta padania promieni słonecznych. Ten krok powinien wykonać ekspert z branży, bowiem złe ustawienie może znacznie zmniejszyć wydajność instalacji.

Co warto wiedzieć na temat instalacji fotowoltaicznych?

Do procesu instalacji należy wcześniej przygotować się i wyposażyć w podstawowe narzędzia (wiertnicę do gruntu w przypadku wierceń oraz łopatę/koparkę, gdy decydujemy się na fundament). Warto posiadać także zestaw kluczy oraz inne podstawowe narzędzia ułatwiające przykręcenie paneli do stelaża.

Co do kwestii prawnych, należy pamiętać, że instalacje do 50 kW są zwolnione z potrzeby wyrabiania pozwoleń na budowę, natomiast instalacje większej mocy takich dokumentów wymagają.

Jakie są korzyści z montażu fotowoltaiki na gruncie?

Umieszczenie omawianej instalacji na gruncie ma szereg zalet. Pierwszą i najważniejszą jest możliwość optymalnego ustawienia płyt fotowoltaicznych do słońca w celu wykorzystania maksymalnej ilości światła. Panele umieszczone na dachu muszą dostosować kąt płyt do nachylenia dachu, co często uniemożliwia prawidłową optymalizację.

Inną ważną zaletą instalacji tego typu na gruncie jest brak konieczności ingerencji w poszycie dachowe i jego zbytniego obciążenia. Jest to również korzystne dla osób planujących w najbliższym czasie wymianę dachu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + dziewiętnaście =