Najpopularniejsze gatunki kawy

Kawę każdy zna i lubi. Nie każdy jednak wie, że oprócz tego jednego, ulubionego przez nas rodzaju, na rynku znajduje się naprawdę wiele odmian i typów kaw. Jakie są najpopularniejsze gatunki kaw? Co warto o nich wiedzieć i jakie informacje pozwolą zdecydować się, być może na kupienie jednego z nich?

Kawa Arabica

Jeśli ktoś raczy się codziennie kawą w pracy lub domu o poranku, to z pewnością miał styczność z jedną z najpopularniejszych odmian, czyli z kawą Arabica. Czym się konkretnie charakteryzuje ten gatunek? Słynie on przede wszystkim z bardzo delikatnego i przyjemnego aromatu, a w smaku takiej kawy można bez trudu wyczuć w zależności od konkretnego rodzaju, smak owocowy, orzechowy, czy też czekoladowy. Z powodu walorów smakowych jest to kawa niezwykle doceniana przez amatorów, jaki również specjalistów. Zawiera w zależności od gatunku od 0,9 do 2,0% kofeiny.

Kawa Robusta

Równie popularnym gatunkiem kawy jest Robusta. Jej uprawa jest znacznie łatwiejsza i mniej wymagająca, co przekłada się na nieco niższą cena dla klienta. Czym jednak charakteryzuje się pod kątem zwykłego konsumenta? Przede wszystkim mocą, ponieważ jej zawartość kofeiny sięga nawet do 2,7%. A co ze smakiem? Tu niestety pojawia się problem, ponieważ o ile Arabica jest wysoce ceniona za swój smak i aromat, to już jednak Robusta wręcz przeciwnie, mocno odstaje na tym polu. Jej smak jest nieco gorzki, a także obecny jest w nim nieprzyjemny drzewny posmak, dodatkowo wypełniony często uczuciem spalonej gumy.

Nieco mniej popularne gatunki kaw

Oczywiście świat kaw to nie tylko Arabica oraz Robusta, lecz również jeszcze kilka innych, wcale nie mniej popularnych odmian. Co zatem można ciekawego znaleźć na rynku? Z pewnością warto zwrócić uwagę na kawę Jamajka Blue Montain, która posiada naprawdę intensywny i mocny aromat, z jednoczesną bardzo wysoką trwałością. Choć jest to gatunek przede wszystkim dla koneserów, to jednak zdecydowanie warto, aby spróbowali go również zupełni amatorzy, ponieważ mogą dzięki temu znaleźć swoją ulubioną kawę, której nie zamienią na żadną inną.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =