Piaskowanie zębów – wszystko, co musisz wiedzieć

Piaskowanie zębów – wszystko, co musisz wiedzieć

Piaskowanie zębów to zabieg kosmetyczny. Polega on na usuwaniu osadu z powierzchni zębów oraz trudno dostępnych miejsc, przestrzeni międzyzębowych, stłoczonych zębów, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką podczas codziennego czyszczenia.

Kiedy zalecane jest piaskowanie?

Podczas codziennego funkcjonowania na zębach zbiera się osad i przebarwienia pochodzące z substancji barwiących z jedzenia, picia oraz używek. Szczególnie osoby pijące dużo kawy, herbaty czy palące papierosy są narażone na powstawanie osadu. Piaskowanie zębów jest również zabiegiem wspomagającym usuwanie kamienia nazębnego, czyli tzw. scalingu. Wypłukuje resztki kamienia z powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych oraz wygładza powierzchnie zębów, zapobiegając w ten sposób ponownemu osadzaniu się kamienia. Zabieg piaskowania nie jest wybielaniem, likwiduje jedynie osady powierzchniowe.

Jak często należy stosować piaskowanie?

Zaleca się przeprowadzanie piaskowania minimum raz do roku. W przypadku osób bardziej podatnych na powstawanie osadu na zębach można przeprowadzać ten zabieg nawet co 3-6 miesięcy.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego piaskarką. Dysza kieruje strumień specjalistycznego piasku stomatologicznego i wody pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Mieszanka ta ze specjalnymi dodatkami czyści dokładnie powierzchnie zębów. Po wykonanym zabiegu uzębienie poleruje się przy pomocy specjalistycznych szczoteczek, gumek i past polerskich, co gwarantuje gładkość powierzchni i opóźnia ponowne powstawanie osadu. Zazwyczaj stosuje się potem lakier fluorkowy w celu wzmocnienia szkliwa.

Piaskowanie zębów to zabieg bezbolesny, jednak może być nieprzyjemny, gdyż substancja używana do niego jest słona. W celu złagodzenia tego odczucia dodaje się substancje smakowe. Podczas zabiegu może dojść do nieznacznego, nieszkodliwego podrażnienia dziąseł. Piaskowanie zębów trwa około 30-45 minut. To, jak długo utrzyma się efekt czystych zębów, zależy w głównej mierze od higieny jamy ustnej, codziennych przyzwyczajeń oraz regularnych wizyt u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four + four =