Proces zakładania implantów stomatologicznych, jak wygląda?

Proces zakładania implantów stomatologicznych, jak wygląda?

Zdrowe, zadbane i białe zęby to wizytówka całej naszej twarzy – dodają one uroku właścicielowi i sprawiają, że szczery uśmiech łagodzi wszelkie inne niedoskonałości twarzy. Aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem, trzeba regularnie i odpowiednio dbać o zęby. Gdy te jednak wypadną lub będzie konieczność ich usunięcia – można wstawić sobie implanty zębów. Są to zęby imitujące nasze naturalne, dostosowane do naszego zgryzu, kolorystyki kości i innych kryteriów implanty, które na stałe mocuje się w jamie ustnej pacjenta. Nie wymagają one zdejmowania na noc, a jedynie normalnej higieny – nie utrudniają też gryzienia ani mówienia.

Przed założeniem implantów niezbędna jest konsultacja stomatologiczna oraz badania pacjenta nie tylko pod kątem uzębienia i możliwości implantacji, ale również ogólnomedyczne, pozwalające na wykonanie zabiegu chirurgicznego. Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się przeprowadzaniem zabiegów w jamie ustnej, niezbędnych również do implantacji. Po badaniach wykonuje się wstępny kosztorys, a protetyk wykonuje dokładnie dopasowane implanty, gotowe do wstawienia.

Sam zabieg jest dość czasochłonny i wymaga ogromnej precyzji, choć teoretycznie jest dość prosty. Najpierw chirurg wykonuje znieczulenie, następnie dociera do kości szczękowej i wykonuje w niej zagłębienie specjalnymi wiertłami. Następnie implant wkręcany jest niczym śruba w kość z odpowiednią siłą i prędkością – tak, by nie dopuścić do uszkodzenia lub przegrzania kości, a zapewnić nowemu zębowi stabilizację. Istnieją różne metody implantacji zębów, dlatego tak istotna jest dokładna konsultacja wstępna i badanie, by lekarz mógł wybrać odpowiednią i najbezpieczniejszą dla pacjenta metodę. Ze względu na czas, jaki upłynął od utraty zęba, można wykonać implantację późnią, wczesną lub natychmiastową. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent otrzymuje instrukcję mycia i higieny zębów oraz postępowania ze szwami lub w przypadku trudnego gojenia się rany. Okres gojenia trwa maksymalnie 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × five =