Rozrząd – objawy awarii

Rozrząd – objawy awarii

Rozrząd jest systemem zaworów, posiadającym elementy sterowania ruchem w silniku spalinowym – silnik usuwa spaliny i napełnia cylinder mieszanką. Jakie są objawy awarii rozrządu? Czy łatwo je zauważyć?

Zużycie rozrządu

Warto dbać o układ rozrządu i systematycznie podawać go kontroli, gdyż diagnoza zużycia nie jest łatwa, a ewentualna naprawa dosyć kosztowna. Awaryjność często zależy od konkretnego modelu i zastosowanej technologii. Pierwszym objawem niepokoju mogą być różne dźwięki, które czasami przypominają piski. Taki dźwięk trudno przeoczyć, dlatego warto od razu działać i nie bagatelizować problemu. Rozrząd można także wymienić w przypadku zakupu auta używanego, aby zachować dłuższą żywotność i mniejsze ryzyko awaryjności.

Awaria paska lub łańcucha rozrządu

Łańcuch rozrządu teoretycznie jest trwalszy niż pasek, jednak w praktyce bywa różnie – w każdym z tych elementów może dojść do niespodziewanych awarii. Należy pamiętać o tym, że pasek zużywa się po przejechaniu około 100 – 150 tysięcy kilometrów, a objawem zużycia może być nagłe zerwanie się paska.

Jednym z objawów rozciągnięcia łańcucha jest przeważnie głośny napęd na zimnym silniku – taki dźwięk łatwo rozpoznać. Warto systematycznie kontrolować wszystkie elementy rozrządu, gdyż zazwyczaj nie da się gołym okiem wychwycić awarii i niedogodności w tym układzie samochodowym. W przypadku jakichkolwiek problemów najlepiej jak najszybciej skorzystać z pomocy fachowca, co zapobiegnie większej ilości awarii. Ponadto, mechanik może doradzić w kwestii tego, jak dbać o układ rozrządu i co jaki czas (mniej więcej) trzeba skorzystać z kontroli.

Zużycie rozrządu raczej nie następuje od razu, to proces dłuższy, który trudno wychwycić. Tylko okresowa kontrola pozwoli zapobiec awariom, natomiast najczęstszą oznaką problemów z rozrządem są dziwne dźwięki z wnętrza auta. Nie można ich bagatelizować, gdyż to może doprowadzić do kolejnych awarii, co wpłynie na działanie całego samochodu, uniemożliwiając bezpieczną jazdę. Nawet drobne usterki wymagają w tym przypadku pomocy mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twelve − 5 =