Sprzęt wspinaczkowy – 7 rzeczy, które musisz mieć na początek

Wspinaczka to sport, który świetnie wpływa na ciało i ducha – nieważne czy wspinasz się na ściankach, czy w terenie. Kształtuje odwagę, pewność siebie i zdolność skupienia się na celu, wzmacnia mięśnie, siłę chwytu i zdolności manualne.

Szczególnie na początku przygody ze wspinaniem w terenie nie ma konieczności kupowania masy specjalistycznego sprzętu. Znacznie lepiej będzie skupić się, by niewielka ilość tego podstawowego była jak najlepszej jakości. W miarę nabywania umiejętności i doświadczeń możesz poszerzać swoje zbiory. Sprzęt wspinaczkowy powinien być przede wszystkim bezpieczny i wygodny.

Na co powinien zwrócić uwagę początkujący wspinacz?

Przede wszystkim na jakość i pochodzenie sprzętu. Zdecydowanie odradza się kupowanie w niepewnych źródłach oraz z tzw. drugiej ręki. W takim przypadku nie mamy pewności co do tego, jak używany i przechowywany był sprzęt, od którego może przecież zależeć nasze życie. Wybierz więc renomowany sklep wspinaczkowy lub sportowy oferujący profesjonalny sprzęt wspinaczkowy.

Na początkach swojej przygody ze wspinaczką powinieneś zgromadzić zestaw przedmiotów podstawowych. Poniżej krótka lista i charakterystyka niezbędnego sprzętu.

(1) Uprząż wspinaczkowa – powinna być dobrze dopasowana z możliwością regulacji, a więc najlepiej będzie ją przymierzyć przed zakupem. Końcówki pasków do regulacji powinny mieć minimum 8 cm długości (zabezpiecza to przed wyślizgnięciem się pasa z klamry). Pamiętaj, by sprawdzić, czy uprząż posiada certyfikaty bezpieczeństwa np. CE

(2) Buty wspinaczkowe – na sporadyczne wypady nie musisz inwestować w najdroższy model na rynku. W zupełności wystarczy model z niższej półki cenowej. Wybierając buty do wspinaczki zwrócić uwagę na rozmiar- wielu wspinaczy wybiera rozmiar mniejszy niż zwykle noszony. Ma to zapewnić lepsze czucie podłoża. Nie należy jednak przesadzać- zbyt ciasne buty będą powodować dyskomfort i ból. But powinien mieć lekko podgięte palce i podeszwę z gumy o odpowiednim tarciu co zapobiegnie ślizganiu się. Wybór warto skonsultować z doświadczonym wspinaczem lub sprzedawcą w sklepie.

(3) Lina wspinaczkowa dla początkującego powinna mieć średnicę około 10 mm. Dzięki takiej grubości lina powoduje lepsze tarcie w przyrządzie, a co za tym idzie – lepszą asekurację. Jej długość należy dopasować do wysokości ściany, którą chcemy zdobyć (zwykle ok. 60 m). Linę charakteryzuje też tzw. ilość odpadnięć, która określa jej wytrzymałość. Dla liny pojedynczej jest to minimum 5, a im więcej, tym lepiej. Ważnym parametrem jest też siła graniczna- działająca na ciało podczas hamowania lotu przez linę. Wartość ta może wynosić maksymalnie 12 kN- powyżej tej granicy ciało nie wytrzyma przeciążeń. Im mniejsza siła, tym łagodniejsze hamowanie.

(4) Ekspresy wspinaczkowe to dwa karabinki połączone taśmą. Na początek wystarczy 12 sztuk (6 krótkich- 12 cm, 3 średnie- 16 cm i 3 długie- 22 cm). Do asekuracji potrzebne będą karabinki zakręcane – minimum 3 sztuki. Najważniejsze, aby karabinki były typu HMS, czyli były przystosowane do pracy z węzłem HMS.

Ubiór początkującego wspinacza nie musi być profesjonalny. Wystarczy dobrej jakości (5) odzież sportowa i bielizna termoaktywna, niekrępująca ruchów i maksymalnie wygodna. Przyda się również (6) magnezja – proszek na pocące się dłonie. Najlepiej dość miękki i niezbijający się w bryłki oraz bezsprzecznie (7) kask wspinaczkowy. Chroni nie tylko w razie upadku, ale też przed spadającymi z góry kamieniami.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =