Suszymy drewno kominkowe – jak zrobić to ekspresowo

Polacy uwielbiają palić drewnem w swoich kominkach. Zajęcie to jest popularne praktycznie o każdej porze roku. Latem, równie chętnie wieczorami bowiem odpalane są kominki w celu uzyskania klimatycznego nastroju. Do palenia w kominku jest potrzebne suche drewno. Nie zawsze jednak sprzedający oferują taki materiał. Jak wysuszyć drewno ekspresowo, by nadawało się do użytku? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

1. Suszenie drewna na świeżym powietrzu

Suszenie drewna kominkowego na świeżym powietrzu to dość popularny sposób u wielu osób. Szczególnie teraz, latem – gdy w Polsce temperatury przypominają te rodem z Afryki można spokojnie wysuszyć każdy rodzaj drewna szybko i bez dodatkowych nakładów finansowych. Ogromną zaletą tego sposobu, jest fakt, iż drewno suszy się w naturalny i całkowicie bezpieczny dla niego sposób.

2. Suszenie w suszarniach powietrznych i spalinowych

Specjalne suszarnie powstały po to, by szybko i w specyficznych dość warunkach wysuszyć w krótkim czasie jak największą ilość drewna kominkowego. Takie suszarnie mogą wykorzystywać dwa mechanizmy suszenia drewna. Jednym z nich jest temperatura, drugim przepływ powietrza. Cały proces suszenia odbywa się za pomocą specjalnej turbiny, która w skrócie mówiąc podgrzewa powietrze. Tym powietrzem suszone jest leżące w tym drewno. Co ciekawe, te wbrew pozorom małe suszarnie – pomieszczą sporą ilość drewna, a proces suszenia, jest niezwykle krótki.

3. Osuszanie w cieczach

Drewno kominkowe może być suszone również za pomocą specjalistycznych cieczy do tego stworzonych. Jak wygląda ten proces zależy przede wszystkim od takich czynników jak np.: gatunek drewna, miękkość lub twardości drewna, przekrój, wilgotność początkowa oraz wilgotność końcowa. Ten sposób jest jednak dość ryzykowny. Może powodować bowiem różne pęknięcia oraz niekształcenia drewna, co nie zawsze dobrze wygląda i jest preferowane przez klientów.

Jak wynika z powyższego, możliwości jest wiele. Warto wybierać jednak te najbardziej naturalne sposoby, które za bardzo nie będą ingerowały w końcową jakość drewna.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 5 =