Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niezaprzeczalnie ogromną popularnością. Dziś, gdy można otrzymać na ich zakup dodatkowe dofinansowanie, jest to ciekawa alternatywa dla osób młodych, szukających swojego pierwszego, własnego gniazdka. Jak jednak wygląda sprawa wad tego rozwiązania?

Wiele osób wychwala zakup na rynku pierwotnym, jako że zazwyczaj istnieje duża możliwość decydowania o stanie mieszkania. Deweloper podpisuje z każdym kupującym osobną umowę, co dodatkowo zdaje się być troską o interesy oraz dopasowanie lokalu do tego, kto jest nim zainteresowany. Jak każde jednak rozwiązanie, tak i to ma swoje minusy.

Cenny czas

Choć faktycznie koszty mieszkań z rynku pierwotnego często są nieco niższe, to jednak na pewno nie ma w nich oszczędności czasu. Ponieważ mieszkanie w każdym przypadku jest wręcz osobną inwestycją, która dopiero powstaje na placu budowy, nie jesteśmy w stanie od razu zakupić lokalu i się do niego wprowadzić. Często inwestycja w tego typu mieszkania powstaje na samym początku budowy, co oznacza, że czeka nas co najmniej kilka etapów oczekiwania. Nawet, gdy mieszkanie jest już ukończone, a my mamy w ręku klucz, musimy jeszcze poczekać z wprowadzeniem się ze względu na brak wykończenia. Konieczne jest odpowiednie przystosowanie wnętrza do naszych potrzeb, zaprojektowanie wizualne tego, jak ma się ono prezentować, ale również kupno mebli i ustawienie ich tak, aby nam to odpowiadało. Zdecydowanie nie jest to więc opcja oszczędzająca czas.

Jest ryzyko…

Ryzyko to jeden z głównych powodów, które są podawane jako niechęć do inwestowania w mieszkania Kraków. Deweloper może okazać się podmiotem niewypłacalnym albo nieumiejętnie podchodzącym do inwestycji, co potem, wraz z bankructwem, często okazuje się również stratą pieniędzy, czasu i nerwów ze strony osoby zainteresowanej mieszkaniem. Oczywiście, istnieje możliwość zminimalizowania takiego ryzyka poprzez wybór takiego dewelopera, który ma na koncie udane, sprawnie i terminowo zrealizowane inwestycje. Niemniej, przypadki się zdarzają i nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do powodzenia inwestycji.

Trochę niepewności

Istnieje także doza niepewności, jeśli chodzi o wykonanie budynku i zagospodarowanie terenu wokół. Przede wszystkim istotne jest to, że tereny dookoła placu budowy mogą przestać być uroczym widokiem, a stać się potem dla kolejnego hipermarketu. Co więcej, również sam budynek może budzić zastrzeżenia, jeśli chodzi o stronę techniczną realizacji projektu. Problemy z wykończeniem, źle działająca instalacja, nieprawidłowo zamontowane złącza – to wszystko jest związane z niepewnością co do jakości budynku, w który inwestujemy.