Wszystko co powinieneś wiedzieć o ośrodku leczenia alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która objawia się nadmiernym spożyciem alkoholu i prowadzi do licznych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a także do degradacji zdrowia psychicznego i do utraty kontroli na własnym życiem. Uzależnienie od alkoholu może zostać wyleczone, jednak proces ten jest długotrwały i wymaga dobrej woli i chęci samego uzależnionego. Leczenie jest dobrowolne, chyba że sąd wyda stosowny nakaz.

Jak wygląda leczenie w ośrodku terapii alkoholizmu?

Istnieją środki medyczne, które ograniczają efekty odstawienia alkoholu, jedna stosuje się je jedynie przez pierwsze dni abstynencji. Uzależnienie fizyczne jest bowiem stosunkowo łatwe do wyleczenia. Prawdziwym wyzwaniem jest odwrócenie skutków uzależnienia psychicznego. Do tego potrzebna jest psychoterapia, którą przeprowadza się indywidualnie oraz w grupach. Chory zostaje umieszczony w ośrodku na długi czas, gdzie pozbawiony kontaktu z dawnym środowiskiem współpracuje z terapeutami uzależnień w celu znalezienia źródeł problemu oraz stworzenia planu działania, które pozwoli utrzymać trzeźwość po opuszczeniu obiektu.

Poszczególne etapy leczenia alkoholizmu

Pierwszym etapem jest przekonanie chorego do podjęcia terapii, ponieważ leczenie alkoholizmu jest dobrowolne. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce przystosowane do kompleksowej terapii, która rozpoczyna się od złagodzenia objawów odstawienia alkoholu przy pomocy odpowiednich środków medycznych. W czasie trwającego od kilku do kilkunastu dni okresu detoksykacji organizmu suplementuje się witaminę B1 oraz podaje się leki nawadniające. Przez krótki okres czasu stosuje się także benzodiazepiny, które ograniczają ryzyko majaczenia, jednak same w sobie mogą uzależniać przy dłuższym przyjmowaniu.

Następnie rozpoczyna się okres trwającej od 18 do 24 miesięcy proces terapeutyczny, na który składają się sesje przeprowadzane indywidualnie oraz w grupach. Nad postępami w leczeniu czuwają doświadczeni specjaliści. Do popularnie stosowanych metod leczenia terapeutycznego zaliczają się modelu Minnesota oraz program dwunastu kroków. Po sukcesie terapeutycznym konieczna jest zmiana dawnego środowiska oraz starych przyzwyczajeń. Kluczem do utrzymania trzeźwości jest stworzenie nowych, zdrowych nawyków.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + siedemnaście =