Wynajem autokaru z kierowcą czy bez?

Wynajem autokaru z kierowcą czy bez?

Każda organizowana indywidualnie podróż dla większej grupy osób to nie lada wyzwanie pod względem logistycznym. Trzeba mieć na uwadze w takim przypadku bardzo wiele kwestii, od których ostatecznie będzie zależała decyzja dotycząca tego, czy lepszym rozwiązaniem okaże się wynajem autokaru z kierowcą czy też samego pojazdu. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Cel podróży i umiejętności kierowcy

W pierwszej kolejności trzeba określić cel podróży oraz jej długość. Jeżeli ma to być wycieczka w obrębie granic naszego państwa, to lepszym wyjściem będzie wynajem autokaru z kierowcą. Zwłaszcza w przypadku wycieczek jednodniowych – wówczas korzystnie wypada cena wynajmu jak i komfort samej podróży. Inaczej rzecz przedstawia się w przypadku wyjazdów krajowych jednak bardziej rozciągniętych w czasie, na przykład gdy chce się wynająć autokar na kilkudniową wycieczkę objazdową – w takim wypadku może okazać się, że bardziej opłacalne będzie wynajęcie samego pojazdu – podobnie przy wycieczkach zagranicznych. Duże znaczenie mają także umiejętności kierowcy. Jeżeli osoba odpowiedzialna za przewóz osób nie zna trasy lub nie jest pewna tego, że podoła takiemu zadaniu, to zdecydowanie lepiej jest wynająć autokar z kierowcą.

Zalety wynajmu autokaru z kierowcą

Przede wszystkim, wynajmując autokar z kierowcą zyskuje się pewność, że za kierownicą będzie siedziała doświadczona osoba, która dokładnie zapozna się z planowaną trasą, co znacznie skróci czas podróży. Bardzo ważne jest również doświadczenie i umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych na drodze. Wynajem autokaru bez kierowcy, to rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i pewnie czują się na drogach.

Ceny i wymagane formalności

Oczywistą sprawą jest, że wynajem autokaru bez kierowcy jest znacznie tańszy, gdyż nie trzeba płacić za usługi przewozu osób, a jedynie za wynajęcie samego pojazdu. W tym przypadku w grę wchodzą także różne stawki podatkowe. Ważnym elementem przy wynajmie autokaru jest kwestia odpowiednio skonstruowanej umowy. Firma oferująca wynajem zobowiązać się powinna do użyczenia pojazdu sprawnego technicznie. Warto to sprawdzić w momencie odbioru pojazdu, w przeciwnym razie za spowodowanie usterek obciążony może zostać klient. Ponadto, osoba wynajmująca pojazd powinna się zobowiązać go do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, w obszarze obowiązujących przepisów prawnych.