Gdzie stosuje się pompy dozujące?

W niektórych urządzeniach i systemach urządzeń konieczne jest regularne dostarczanie precyzyjnie odmierzonych dawek substancji chemicznych. Taka sytuacja ma na przykład miejsce w oczyszczalniach ścieków, w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych, w zakładach przemysłowych produkujących różne środki i substancje, a także w myjniach i wielu innych miejscach.

Niestety człowiek jest istotą omylną i często może nie podołać precyzyjnemu dostarczaniu substancji z zachowaniem idealnych porcji i częstotliwości. W takich sytuacjach na szczęście pomocą są rozwiązania technologiczne, które pozwalają nam na poradzenie sobie z ułomnościami ludzkimi. W przypadku konieczności dostarczania idealnie odmierzonych dawek cieczy, stosuje się precyzyjne pompy dozujące.

Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, zarówno w mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeniach. Działanie pomp jest sterowane przez mikroprocesory i systemy elektroniczne, które są tak zaprogramowane, by niezwykle precyzyjnie zajmować się dawkowaniem substancji chemicznych. Pomyślmy bowiem na przykład o laboratoriach, gdzie najmniejsza pomyłka w dawkowaniu jakiegoś odczynnika może wpłynąć destrukcyjnie na skład substancji chemicznej i na przykład zmienić całkowicie jej działanie. Podobnie w wielkich oczyszczalniach, które mimo przetwarzania ogromnych ilości ścieków i wody, potrzebują precyzyjnego odmierzania środków chemicznych, które będą uzdatniały wodę i oczyszczały ją.

Zbyt małe ilości sprawią, że oczyszczanie będzie po prostu nieskuteczne, a zbyt duże mogą później zaszkodzić ludziom. Dlatego też stosowanie w przemyśle każdego typu pomp dozujących jest niezwykle ważne. Urządzenia te mają różnego typu konstrukcje, które uzależnione są od rodzaju cieczy, którą dozują a także systemu urządzeń, z którym współpracują. Wydajność pomp także jest uzależniona od danego urządzenia, czy systemu który zasila. Nie ulega wątpliwości, że pompy dozujące są niezwykle przydatną technologią w wielu branżach przemysłu.