Kto najczęściej pije?

Uzależnienie od alkoholu często bywa przypisywane osobom z nizin. Stereotypowy alkoholik to mężczyzna bez pracy, mieszkający z rodziną w fatalnych warunkach, zaniedbany i niewykształcony. Jednak jest to tylko stereotyp, a w alkoholizm tak naprawdę popadają bardzo różne osoby, z bardzo różnych środowisk. 

Konsekwencja różnych problemów 

Prawdą jest, że alkohol często pojawia się w życiu osób, które czują się przegrane, bo na przykład straciły pracę czy walczą z ubóstwem. W takich przypadkach jest odskocznią od problemów, oczywiście pozorną. Jednak ludzie piją też z innych powodów. Bardzo często z alkoholizmem zmagają się też osoby zajmujące eksponowane stanowiska, prowadzące wielkie firmy i ogólnie odnoszące sukcesy, na przykład w nauce. Jest to spowodowane na przykład przeżywaną presją i stresem, ukojenia których szuka się w alkoholu. Takie problemy są oczywiście mniej widoczne, bo na przykład dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa raczej pije w zaciszu swego ekskluzywnego gabinetu niż stoi nieogolony pod budką z piwem. Poza tym takie osoby muszą lepiej ukrywać swój nałóg, co czynią również ich bliscy. Bardzo często na leczenie alkoholizmu są też kierowane osoby ze świata show-biznesu czy z innych branż sprawiających, że znajdują się na świeczniku, jak polityka czy wielki biznes. Na pewno więc alkoholizm nie jest tylko chorobą nizin społecznych.

Sprawdź: Terapia Tu i Teraz - Prywatna klinika leczenia alkoholizmu

Kobiety i młode osoby

Alkoholizm zwykle też przypisywany jest mężczyznom, jednakże kobiety mogą jeszcze łatwiej wpadać w nałóg. Zwykle jedynie lepiej się z tym ukrywają, gdyż takie problemy społeczeństwo kobietom wybacza dużo trudniej. Nie można też myśleć, że problem choroby alkoholowej dotyczy tylko dorosłych. Nieraz zmagają się z nim też osoby bardzo młode, nastolatki. Warto przy tym pamiętać, że osoba uzależniona od alkoholu w młodym wieku jest jeszcze bardziej narażona na fatalne tego skutki dla swego organizmu. 

Jaki z tego wniosek? Alkoholizm może dotknąć każdego, niezależnie od jego wieku, statusu majątkowego i społecznego czy wykonywanego zawodu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 17 =