Najważniejsze objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to choroba, która nadal jest lekceważona. W obecnym świecie imprezy z udziałem alkoholu nie są niczym zwyczajnym. Pijemy z okazji urodzin, imienin, zdania egzaminu, by zapić smutki. Jednak częste spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Zatem kiedy spożywanie alkoholu zaczyna wykraczać poza standard?

Alkoholizm – objawy uzależnienia

Do pierwszych symptomów uzależnienia od alkoholu możemy zaliczyć:

  • codzienne spożywanie alkoholu (mogą to być nawet 2 piwa dziennie)
  • twierdzenie, że alkohol nas relaksuje i odpręża
  • rozpoczynanie dnia od alkoholu
  • picie w ukryciu i samotności
  • rozdrażnienie w momencie, gdy ma się utrudniony kontakt z alkoholem
  • upijanie się do nieprzytomności tzw. „urwany film”
  • szukanie pocieszenia w alkoholu
  • koncentrowanie swojej uwagi na alkoholu, przy tym zaniedbywanie kontaktu z członkami rodziny oraz obowiązków

Alkoholizm leczenie

Kiedy zorientujemy się, że mamy problem z ograniczeniem alkoholu warto zwrócić się do ośrodka, w którym są specjaliści i pomogą nam w walce z uzależnieniem. Dużą rolę odgrywa tu także wsparcie rodziny. Często rodzina jest współuzależniona. To w końcu ona znosi humory uzależnionego, martwi się o niego i broni przed innymi. Najbliżsi cierpią wraz z chorym, często nie wiedząc jak mu pomóc. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie terapia dla osoby uzależnionej od alkoholu i jego najbliższych. Terapie prowadzone są przez psychologów, także w ośródkach zamkniętych.

(Zobacz: Terapia alkoholowa w Tu i Teraz)

Natomiast, by terapia się udała to chory musi chcieć się leczyć, musi chcieć wyjść z nałogu. Terapia alkoholowa będzie pomocna wtedy, gdy chory przyzna się, że nie radzi sobie z problemem i potrzebuje specjalistycznej pomocy. Należy pamiętać, że alkoholizm to głównie choroba psychiczna i w psychice należy szukać jej rozwiązania. Leczenie jest często długim i żmudnym procesem. Po odbyciu terapii część chorych z powrotem wraca do nałogu. Dlatego trzeba pamiętać, że alkoholikiem jest się już całe życie, niezależnie, czy nie pijemy tydzień, miesiąc, czy 10 lat.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − pięć =