Nie taka tapeta straszna, jak ją malują

Każdy, kto rozważa wytapetowanie mieszkania boryka się z niełatwym, ale podstawowym pytaniem: ile rolek okładziny muszę kupić? Na szczęście da się to obliczyć. Poniżej przedstawiamy jak.

Garść informacji podstawowych

Tapety kupuje się w tzw. eurorolkach o wymiarach 53 cm szerokości i 10,05 m długości. Taka rolka pozwala wytapetować ok. 5 mkw powierzchni. Zdarza się, że ekskluzywne tapety sprzedawane są na metry bieżące, wtedy zwykle są szersze. Na opakowaniu znajdziemy informację o tym, gdzie możemy danej tapety użyć. Podane są także dodatkowe symbole podające szczegółowe właściwości tapety, jak np. to, że jest wodoodporna lub odporna tylko na zmywanie, dobre reaguje na światło czy to, że składa się z dwóch warstw. Dzięki danym na rolce dowiemy się również, w jaki sposób kleić daną tapetę oraz jak można ją usunąć (na sucho czy na mokro).

Ile tapety potrzebujemy?

To nie powinno nastręczać problemu nikomu. Wystarczy obliczyć powierzchnię, którą chcemy wytapetować i następnie podzielić ją przez szerokość rolki, czyli 0,53 metra. Otrzymany wynik zaokrąglamy w górę i w ten sposób dostajemy liczbę rolek, ją trzeba użyć. Oczywiście jest to wynik, mimo wszystko, przybliżony, dobrze więc kupić tapety więcej. Ile powinien wynosić zapas? Przyjmuje się, że od 5-15%. Jeśli wybraliśmy duży wzór, będziemy potrzebować większy zapas, żeby mieć z czego ścinać przy dopasowywaniu szablonu. Przy drobnych wzorach wystarczy nam 5% nadwyżki. Warto też przy obliczeniach pamiętać, że obecnie tapety coraz rzadziej mają niezadrukowany margines. To oznacza, że przykleja się je na styk, nie na zakładkę.

U kogo i za ile kupić tapetę?

Na koszt zakupu tapety wpływa to, z jakiego jest materiału wykonana, a także fantazyjność wzoru i marka producenta. Średnia cena rolki tapety papierowej to 20-40 zł, podobnie w przypadku raufazy. Tapeta na flizelinie kosztuje od 30 do 90 zł, a najdrożej zapłacimy za tapety z włókna szklanego (110-350 zł) i tapety tekstylne (400-600 zł). Do najpopularniejszych producentów tapet należą: As Creation (najmłodsza fabryka tapet w Niemczech, jedna z wiodących w Europie), francuskie Casadeco czy Happidea. Decydując się na fototapetę, warto sprawdzić firmę Komar.

Większość producentów ma swoje strony internetowe, gdzie prezentują asortyment. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie kilku firm, porównanie cen i wzorów, a dopiero na końcu zakup. Wtedy będziemy mieli pewność, że wybraliśmy właściwie.

Zobacz także:

Na jaki kolor pomalować sypialnię?