Zanieczyszczenie Bałtyku na przestrzeni lat

Ekolodzy od lat biją na alarm: Bałtyk jest coraz bardziej zanieczyszczony! Na przestrzeni lat dokonała się wielka dewastacja naszego pięknego morza. Należy pamiętać, że zanieczyszczenie wpływa na fakt na zniszczenie morskiego środowiska, które stanowi dom dla wielu zwierząt.

Wielu z nas nie myśli o tym, że żyjące w brudnym morzu stworzenia chorują bądź, co gorsza, umierają z powodu naszej bezmyślności. Najbardziej zanieczyszczone obszary Bałtyku znajdują się w okolicy dużych miast takich jak Gdynia, czy Gdańsk, które co roku nawiedzane są przez miliony turystów. Co więcej w tych miastach wiele ludzi ma swój stacjonarny dom i nawet będąc stałymi mieszkańcami nadmorskich okolic, przyczyniają się oni do zwiększenia zanieczyszczenia Bałtyku.

Zaśmiecanie morza dokonuje się poprzez wyrzucanie do wody śmieci, myciu samochodów w zatoczkach, wycieki z tankowców, wybuchy platform wiertniczych, odprowadzanie zanieczyszczeń ze statków a także wielu przedsiębiorstw do morskich wód. Gdynia i Gdańsk, jako miasta o wybitnie przemysłowo-turystycznym charakterze, są szczególnie narażone na zanieczyszczenie morza.

Badacze naukowi przeprowadzili wiele badań, które doprowadziły do smutnych konstatacji. Okazało się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat poziom zanieczyszczenia Bałtyku zwiększył się dziesięciokrotnie! Co więcej, prognozy rysują się w równie pesymistycznych barwach. Jeśli tempo i rozmiary zanieczyszczenia będą postępowały tak szybko, to w ciągu pięćdziesięciu lat wody w Bałtyku będą tak skażone, że w dużych miastach takich jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin czy Sopot kąpiel będzie całkowicie zabroniona. Postępujące zanieczyszczenie zniszczy także dom dla wielu gatunków morskich istnień.

Czy warto? Niech każdy zada sobie to pytanie, mając na uwadze niezwykłe i niezliczone walory Bałtyku.