Zabiegi pielęgnacyjne dla schodów

Posiadacze schodów drewnianych wiedzą, że główną ich wadą jest konieczność wykonywania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwujących. Na szczęście jest to wada, która nie dominuje nad szeregiem zalet. Dlatego też schody drewniane nadal są najczęściej wybieraną opcją podczas budowy domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Ale wracając do pielęgnacji. Drewno jest pięknym i zdrowym materiałem naturalnym, który doskonale sprawdza się podczas wykonywania schodów. Niemniej jednak jak każdy naturalny materiał, ma on pewne wymagania dotyczące pielęgnacji.

Przed użytkowaniem schodów drewnianych

Na początku, zanim jeszcze zaczniemy użytkować schody, należy zadbać o to, by zostały one pokryte najwyższej jakości lakierem ochronnym. Będzie on stanowił zabezpieczenie schodów przed wszelkimi zniszczeniami i zabrudzeniami, dzięki czemu ułatwi nam ich pielęgnację i oszczędzi przez długi czas zabiegów konserwujących. Dobry lakier jest warstwą ochronną przez brudem, rysami, wycieraniem oraz wilgocią. Jeśli to możliwe, to warto samodzielnie pokryć schody tą substancją, która powinna być dobrana konkretnie do gatunku drewna oraz sposobu użytkowania schodów. Jeśli już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknych, dobre polakierowanych schodów drewnianych, to powinniśmy wiedzieć, jak je pielęgnować, by na długi czas zachowały swój efektowny wygląd. Codzienne mycie powinno się odbywać z użyciem środków czystości przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Jeśli już jednak używamy wody, to należy to czynić wilgotną szmatką czy mopem, gdyż drewno nie powinno być polewane dużą ilością wody.

Co jakiś czas warto użyć pastę, czy mleczko do polerowania powierzchni schodów drewnianych, gdyż będą wtedy pięknie błyszczały, a warstwa ochronna zostanie utrwalona i wzmocniona. Po pewnym czasie jednak schody drewniane mogą się niszczyć, wycierać, lakier zaczyna odpryskiwać. Wówczas należy dbać o odpowiednie zabiegi konserwacyjne, które możemy wykonywać samodzielnie, albo zlecić je profesjonalistom, jeśli uszkodzenia są poważniejsze.

Posiadanie schodów drewnianych to czysta przyjemność, ale również obowiązek, o którym nie możemy zapominać.