Biznesplan – z czyją pomocą go napisać?

Posiadanie własnej firmy to przede wszystkim wolność i niezależność. Sami jesteśmy sobie szefem, a praca odbywa się w godzinach, które sami sobie wyznaczymy, a nie w godzinach narzuconych nam przez kogoś z góry. Nic więc dziwnego, że jedna po drugiej kolejne osoby tworzą biznesplany i otwierają własne firmy. A nowy rok to chyba najlepsza możliwa okazja, by wreszcie zebrać się na odwagę i „przejść na swoje”. Ale czy dobry pomysł rzeczywiście wystarcza, by odnieść sukces?

Każdy mniej więcej wie, jak gotowy biznesplan powinien wyglądać, jednak mało kto potrafi napisać go nie popełniając żadnych błędów. Przy otwieraniu własnej firmy trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo różnych czynników. Jest wiele elementów biznesplanu, które pomijamy, albo o których zapominamy, bo zwyczajnie nie mamy doświadczenia – co nie oznacza, że są przez to mniej ważne. To od nich będzie często zależeć, czy otrzymamy fundusze unijne na realizację naszego pomysłu, jeśli zdecydujemy się o takowe ubiegać. A poza tym, na pewno lepiej jest zaczynać Nowy Rok od zmiany, która naprawdę przyniesie nam zyski, a nie od pomysłu, który z początku napompuje nas entuzjazmem, ale da nam upragnioną wolność zaledwie na parę miesięcy. Dobry biznesplan to podstawa!

Niektórzy rozwiązują problem, szukając gotowych szablonów w Internecie. To dobre podejście, jednak tutaj również trzeba wykazać się rozsądkiem. Biznesplan, który sprawdził się u kogoś innego, wcale nie musi świetnie pasować do nas. Stąd wniosek, że tym, czego potrzebujemy tak naprawdę nie jest zwykły biznesplan, ale indywidualny biznesplan, opracowany konkretnie pod nas, pod nasze fundusze i pod naszą sytuację.

Przede wszystkim, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile pewnie czujemy się w pisaniu biznesplanu. Czy jesteśmy na tyle mądrzy i doświadczeni, by od zupełnego zera i bez niczyjej pomocy stworzyć dobry biznesplan? Czy może wolimy zostawić to specjaliście, i mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane bez zarzutu? A może potrzebujemy jedynie drobnej podpowiedzi w postaci szablonu, ale mimo wszystko wolimy stworzyć nasz indywidualny biznesplan samodzielnie? To niewątpliwie decyzja, nad którą warto dłużej pomyśleć.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − osiem =