Iniekcje doszklistkowe- na czym polegają?

Iniekcja doszklistkowa to zastrzyk, który robi się do wnętrza gałki ocznej, aby podać preparat leczniczy. Jest to krótki i bezbolesny zabieg, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Przed podaniem zastrzyku robione są badania okulistyczne. Dzięki tym badaniom można zakwalifikować się do iniekcji.

Iniekcje doszklistkowe – jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem do oka wkrapla się krople antybiotykowe. Następnie podaje się miejscowe znieczulenie w postaci kropli oraz krople, które rozszerzają źrenice. Po zdezynfekowaniu worka spojówkowego podaje się iniekcję. Iniekcja wykonywana jest przy użyciu bardzo cienkiej igły i trwa około 5 minut. Po zabiegu na zaczerwienione i podrażnione oko zakłada się opatrunek i pacjent może wrócić do domu. Przez pierwsze kilka dni trzeba szczególnie dbać o higienę i stosować antybiotyk w kroplach. Pacjent musi być pod stałą opieką lekarza, który zakwalifikował go do iniekcji doszklistkowej.

Wskazania do leczenia iniekcjami doszklistkowymi

Iniekcjami doszklistkowymi leczy się:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)- choroba przewlekła, która jest przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Występuje w dwóch formach:
  • suchej inaczej zanikowej- to powolna forma stopniowej utraty wzroku,
    -mokrej inaczej wysiękowej, która jest gwałtowna. Jeśli się jej nie leczy lub robi to za późno, prowadzi do utraty wzroku. Forma wysiękowa ma wskazania do leczenia jej przez iniekcję,
  • zakrzep żyły środkowej- jest przyczyną utraty wzroku lub jego pogorszenia. Przyczyną tej choroby są nadciśnienie tętnicze, miażdżyca lub cukrzyca. Aby leczyć to schorzenie, trzeba przejść pełną diagnozę u kardiologa lub internisty. Leczenie łączy się z leczeniem ogólnym, iniekcją i sterydami. Czasem konieczna jest operacja,
  • cukrowy obrzęk plamy- to powikłanie wywołane cukrzycą, pogarsza wzrok lub prowadzi do jego utraty,
  • neowaskularyzacja naczyniówkowa w przebiegu wysokiej krótkowzroczności- to powstanie nowych naczyń krwionośnych w oku, które wydzielają płyny i powodują puchnięcie oka. Nieleczona, powoduje całkowity zanik wzroku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + dziewiętnaście =