Jak wygląda transport medyczny chorego z zagranicy?

Wybierając się za granice, niezależnie od tego, czy w celach zarobkowych czy czysto turystycznych zawsze warto pomyśleć i wykupić odpowiednią polisę. Życie bywa zaskakujące, nigdy więc nie wiemy co może nas spotkać na obczyźnie. Być może wskutek nieszczęśliwego wypadku konieczne może się okazać szybkie zorganizowanie medycznego transportu spoza granic kraju.

W przypadku pobytu na terenie państw wchodzących w skład Unii Europejskiej jest możliwość skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przy czym warto jednak mieć świadomość, że nie w każdym przypadku sprawdzi się ona zgodnie z potrzebami chorego (dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których konieczny jest transport medyczny chorego z zagranicy z wykorzystaniem drogiego i specjalistycznego sprzętu), dlatego zawsze warto postarać się o wykup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

W przypadku posiadania specjalnej polisy ubezpieczeniowej poza granicami kraju w przypadkach, gdy zachodzi potrzeba zarówno organizacji pomocy medycznej, jak i ewentualnego transportu medycznego wszystkimi formalnościami zajmie się w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego, firma assistance. Zawsze z taką firmą współpracuje grupa lekarzy specjalistów, do których to należy podjęcie decyzji odnośnie sposobu transportu chorego czy ewentualnej konieczności jego leczenia, ale na terenie kraju, w którym dopadła go ciężka choroba, wypadek itd.

Taki zespół ma ogromne doświadczenie na temat transportów medycznych oraz ewentualnych ograniczeń logistyczno-technicznych, dlatego też z pewnością podejmie najlepszą i najbezpieczniejszą dla danego przypadku decyzję. Niezależnie od sposobu transportu z chorym podróżuje, dla jego bezpieczeństwa przynajmniej dwóch ratowników, którzy w razie wystąpienia powikłań będą w stanie szybko udzielić mu odpowiedniej pomocy.

Jeśli chodzi o koszt transportu medycznego z zagranicy, to ta naprawdę precyzyjne jego określenie nie do końca jest możliwe, gdyż wysokość zapłaty uzależniona jest od bardzo wielu czynników, przede wszystkim takich jak:

  • rodzaj środka transportu,
  • odległość,
  • dodatkowe wymagania (obecność lekarza/ pielęgniarki, konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu itd.)

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + osiem =