Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe dotyczy zębów, których miazga zębowa jest uszkodzona. Leczenie to polega na usunięciu chorych tkanek i zabezpieczeniu przestrzeni specjalnym materiałem. Współcześnie leczenie kanałowe poprzedzone jest wykonaniem rtg zębów. Prześwietlenie zęba zwiększa skuteczność leczenia, a stomatolog dokładnie widzi, gdzie znajduje się chorobowo zmieniona tkanka, którą należy usunąć.

Więcej na temat prześwietlenia zęba można znaleźć na stronie https://3gdentist.eu/services/rtg-2/

Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?

Ludzkie zęby składają się z korzenia i korony. Korona natomiast składa się ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. W przypadku, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zębowej, odczuwany jest ból. Jedynym sposobem na jego złagodzenie jest wywiercenie otworu w zębie, co jest wstępem do leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe konieczne jest wtedy, gdy dochodzi do stanu zapalnego miazgi zębowej. Taki stan może być spowodowany ubytkami próchniczymi, martwicą miazgi, mikrourazami lub próchnicą wtórną. Leczenie kanałowe przeprowadza się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i osób w podeszłym wieku.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Na początku należy dobrze zdiagnozować zmiany chorobowe. W tym celu wykonuje się prześwietlenie zęba. Następnie stomatolog otwiera ząb, usuwa próchnicę i dochodzi do kanałów korzeniowych. Stomatolog za pomocą specjalistycznych narzędzi usuwa miazgę z komory zęba i z kanałów korzeniowych oraz dezynfekuje ząb w celu pozbycia się resztek bakterii. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie długości kanałów za pomocą endometru. Kiedy już kanały są opracowane, pozostaje ich osuszenie i wypełnienie gutaperką, czyli materiałem termoplastycznym. Na koniec odbudowuje się ząb standardowym wypełnieniem lub koroną. Standardem jest to, iż leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu, dlatego też pacjenci nie muszą martwić się o doznania bólowe.

Leczenie kanałowe jest bardzo skomplikowanym procesem. Wynika to głównie z anatomii zębów. Warto zauważyć, że zęby trzonowe mogą mieć nawet 6 kanałów, a każdy z nich trzeba dokładnie oczyścić i wypełnić. Ponadto często zdarza się, iż kanały są zakrzywione i to sprawia stomatologom najwięcej trudności.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =