Program HALT – najskuteczniejsza metoda leczenia alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to duży problem, z którym boryka się nie tylko sam uzależniony, ale i jego bliscy. Konsekwencją takich działań w wielu przypadkach jest utrata pracy, odejście bliskich oraz wiele chorób przewlekłych. Samodzielne poradzenie sobie z tym problemem niekoniecznie przynosi rezultaty, gdyż w chwili zwątpienia osoba chora znów sięga po alkohol. Argumenty rodziny również nie zawsze przemawiają do takiej osoby. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak pomóc bliskiej osobie?

1. Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to dość spore wyzwanie zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego rodziny. Trzeba bowiem wybrać odpowiedni ośrodek oraz najskuteczniejszą metodę leczenia. O niej decyduje przede wszystkim lekarz, jednak rodzina również może poczytać fachową literaturę na ten temat, by pomóc choremu w całym procesie.

2. Program HALT

W ostatnim czasie w wielu ośrodkach zajmujących się leczeniem alkoholizmu bardzo popularny jest program HALT, znany jako najskuteczniejsza metoda leczenia alkoholizmu. Na czym ona polega? Program HALT wywodzi się z filozoficznego myślenia i i jego celem jest „dojście do zdrowia”. HALT oznacza: głodny, rozgniewany, samotny, zmęczony (od pierwszych liter). Każda z tych emocji jest omawiana dokładnie z pacjentem. Sam uzależniony dzięki temu programowi ma zmienić swój światopogląd. Ma również zacząć panować nad powyższymi czynnikami (tym samym zacznie kontrolować swoje życie).
Indywidualne podejście do pacjenta, zrozumienie jego problemów, zrozumienie sytuacji, w której się znajduje, pomoc mu w odnalezieniu wartości, które stracił – to klucz do rozwiązania tego problemu. Jest to miejsce całkowicie anonimowe, czynne 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Osoba szukająca pomocy, w każdej chwili może się zgłosić i uzyskać sprawdzoną pomoc. Co ważne, każdy uczestnik jest anonimowy.

Co ciekawe, program HALT ma za zadnie doprowadzić chorą osobę do stanu całkowitej trzeźwości. Dzięki niemu najczęściej sporo pacjentów wychodzi z ośrodka i stara się na nowo przejąć kontrolę nad własnym życiem. Oznacza to sporą jego skuteczność.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =