Skuteczna terapia alkoholowa – efekty zależą od Ciebie!

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która uświadomiona sobie przez osobę uzależnioną, może zostać w pewnym stopniu wyleczona. Ważne jest wsparcie otoczenia jak rodziny, ale przede wszystkim, powinna pojawić się wyraźna chęć zmiany, pochodząca od chorego, ponieważ to ona daje największą siłę do działania.

Leczenie alkoholizmu – pierwsze kroki

Leczenie alkoholika nie jest zadaniem prostym i szybkim. Etap leczenie trwa niekiedy dłużej, niż sam proces stawia się chorym oraz uzależnionym. Terapia alkoholowa dość często prowadzona jest w grupach, ale może mieć charakter indywidualny. W grupie chory może poczuć wsparcie i brak osamotnienia w swoim uzależnieniu, które przez długi czas skutecznie odsuwało go od ludzi. Dodatkowo, chociaż alkoholizm dotyka głównie mężczyzn, nie jest to zasadą, a kobiety równie chętnie postanawiają podjąć się leczenia, przekładając swoją chęć zmiany nad wstydem. Warto zaznaczyć, że alkoholizm nie jest powodem do wstydu, a tym bardziej próby jego leczenia, ponieważ w sytuacji, gdy traci się kontrolę nad swoim piciem, mówi się o chorobie, a nie wolnym działaniu. Społeczna stygmatyzacja z powodu choroby alkoholowej coraz bardziej się zaciera, a ludzie stają się chętni by pomóc osobom uzależnionym. Powstają różnego rodzaju kampanie antyalkoholowe, które uświadamiają nie tylko cierpiącego na nałóg, ale i społeczeństwo, które jest w stanie wczuć się w sytuację chorego.

Skutecznie leczenie alkoholizmu

Alkoholizm atakuje przede wszystkim umysł osoby chorej i to z tego miejsca należy podjąć leczenie. Chęć odzyskania kontroli nad swoim życiem powinna być na tyle silna, by pomogła wyzbyć się niepotrzebnego wstydu i poprosić o pomoc albo ośrodki do tego przeznaczone albo swoich najbliższych.

Terapie alkoholowe pomagają uzmysłowić sobie choremu to jak pracuje jego uzależniony umysł i jak lepiej nad nim zapanować. Ważny jest etap przyznania się do choroby i akceptacji tego. Zajęcia takie pomagają na nowo ułożyć swoje życie, które mogło się rozlecieć w wyniku ciągłego picia. Pełnią również funkcję kontroli nad powrotem do picia.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =