Jak wybrać odpowiednie drewno kominkowe?

Kominek w domu tworzy niezwykły klimat w długie, jesienno-zimowe wieczory, ale przede wszystkim zapewnia przyjemne ciepło w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Aby zapewnić sobie komfort i wygodę w korzystaniu z kominka, należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiedniego opału. Najlepiej sprawdza się drewno, jednak warto wiedzieć, który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni. Jakie zatem wybrać drewno kominkowe?

Czym palić w kominku?

Do opału w kominku najlepiej sprawdza się drewno liściaste, gdyż spala się ono powoli i spokojnie. Alternatywne dla niego drewno iglaste wydaje charakterystyczne trzaski i posiada w swoim składzie znaczną ilość żywicy, której spalanie może szybko zanieczyścić palenisko i komin. W celu zoptymalizowania procesu spalania należy wykorzystać wyłącznie drewno suche, które posiada do 15 procent wilgotności. Zaleca się więc, aby drewno kominkowe leżakowało minimum przez 15 miesięcy. Najlepiej, jeśli czas leżakowania wynosi 2 lata. Dzięki temu ma ono idealne właściwości energetyczne.

Które drewno wybrać?

Wielu właścicieli kominków korzysta z drewna bukowego. Ma ono wiele zalet, gdyż jest twarde, charakteryzuje się długim okresem spalania i – co ważne – oddaje bardzo dużo ciepła. Jeśli zaś chodzi o najwyższą wydajność cieplną, to drewnem wiodącym jest tu oczywiście grab. Tuż za nim plasują się takie gatunki jak dąb, jesion, brzoza, klon, wiąz, wierzba, jodła, olcha i modrzew. Warto przy okazji podkreślić, że ostatnie z tych gatunków oferują jedynie połowę energii, jaką w trakcie spalania emituje grab.

Gdzie zaopatrzyć się w drewno?

Drewno kominkowe można znaleźć np. w nadleśnictwach. Warto także skorzystać z oferty składów drewna, które oferują szeroki wybór drewna opałowego, a także kominkowego. Zakup surowca w sklepie jest przedsięwzięciem dość kosztownym i – w niektórych przypadkach – porównywalnym kosztowo z zakupem węgla.

Podsumowując, palenie drewnem kominkowym jest z pewnością bardziej ekologiczne, niż spalanie węgla. Należy jednak zaznaczyć, że kwestia ta (podobnie jak opłacalność energetyczna drewna) zależy od jego gatunku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =