Podsypka pod kostkę brukową

Kostka brukowa jest wszechstronnym, mocnym materiałem brukowym stosowanym do budowy chodników, podjazdów i innych powierzchni zewnętrznych. Istnieje kilka sposobów instalowania kostki brukowej, w tym bezpośrednio nad brudem, w moździerzu lub nad podłożem żwiru i piasku. Chociaż nie trzeba układać żwirowego fundamentu dla brukarzy, należy ocenić stan podstawy i uczynić ją tak solidną, jak to możliwe przed ułożeniem kostki.

Podsypka pod kostkę brukową

Ponowne zastosowanie zwykłej płyty betonowej jako fundamentu pozwala zaoszczędzić kłopotów z usunięciem betonu i zapewnia mocną, trwałą podstawę. Sprawdź wcześniej stan betonu i załataj wszelkie doły lub pęknięcia. Prostym sposobem na ukształtowanie chodnika lub patio jest ustawienie kostki brukowej bezpośrednio nad ziemią, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli podwórko ma dobry drenaż, a ziemia nie zamarza w zimie. Aby ustawić kostkę brukową na zabrudzeniu, usuń systemy wzrostu i systemu korzeniowego ze ścieżki i ustabilizuj brud ręcznie. Budowa żwirowej podstawy jest pracochłonnym procesem, ale oferuje wiele korzyści dla Twojej powierzchni. Ubity żwir tworzy silne podparcie, które zapobiega zapadaniu się kostki brukowej, jednocześnie umożliwiając przenikanie wilgoci. Żwir to elastyczna podstawa, która pochłania napięcie gruntu, aby zapobiec falom mrozowym, jednocześnie wzmacniając kostkę brukową pod wpływem częstego ruchu lub ciężkich ładunków.

Zobacz: Skład kamienia oraz kruszywa – Podolski-kruszywa

Kostka brukowa

Żwir ogrodniczy występuje w szerokiej gamie rozmiarów i kompozycji. Ten żwir ma nieregularne kształty z ostrymi krawędziami, które klinują się po zagęszczeniu. Mały żwir zwykle zawiera cząsteczki piasku, które zbijają się w gęstą podstawę, która nie pozwala na ucieczkę wilgoci. Większy żwir nie jest tak stabilny, ale może być stosowany jako pierwsza warstwa pod żwirem średnim, jeśli gleba ma ciężką konsystencję gliny. Jak najmniej zakłócaj podłoże piasku, możesz stać na środku już ułożonych kostki brukowej, ale uważaj, aby nie stać na wiodącym rzędzie kostki brukowej, ponieważ mogą one przechylać i przesuwać płaski piasek.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + siedemnaście =