Rehabilitacja na NFZ – ile trzeba czekać?

Choć każdy Polak dokłada swoją złotówkę na Narodowy Fundusz Zdrowia, to nie zawsze ma szansę z tego skorzystać. Teoretycznie każdy ma do tego prawo, ale czasami oczekiwanie, długie kolejki sprawiają, że trzeba szukać alternatywnej drogi. Czy długo trzeba czekać na rehabilitacje na NFZ? Czy w tym przypadku zdrowie może poczekać?

Wydawać by się mogło, że kolejki do fizjoterapeuty nie powinny być długie. Zawód ten cieszy się dużą popularnością i jest wielu specjalistów na rynku pracy. Tak, w teorii wszystko wydaje się takie cudowne i proste, ale jak zawsze Narodowy Fundusz Zdrowia i tutaj przygotował dla nas negatywne niespodzianki. Obecnie nasz rząd szuka miejsc, gdzie może ciąć koszty i niestety budżet na fizjoterapię spotkał się z tym procederem. Brakuje miejsc, bo brakuje rąk do pracy, sprzętu i terminów. Tym samym nawet ze skierowaniem, trzeba czekać nawet pół roku!

Czy zdrowie może poczekać? Nie do końca.

Często do fizjoterapeutów zgłaszają się osoby po ściągnięciu gipsów, po operacjach czy świeżo po udarze i każdy dzień zwlekania z tematem powoduje, że maleje szansa na pełne wyzdrowienie i odzyskanie sprawności. Dlatego można sobie tylko wyobrazić, jak mało pomoże pomóc terapia dopiero po 6 miesiącach oczekiwania na swoje miejsce. Tak się dzieje nie tylko w tej branży. U lekarzy jest podobnie, na rezonans czeka się do dwóch lat, miejsce w sanatorium rok, do lekarzy specjalistów od kilku miesięcy do kilku lat. Już legendy chodzą o operacjach, które są zaplanowane na 15 lat do przodu! Brzmi jak kiepski żart?

Chcesz być zdrowy? Idź prywatnie…

Tak niestety jest. Dlatego rozwiązaniem jest prywatna wizyta. Można wtedy wybrać takiego terapeutę, który specjalizuje się w danym temacie, a nie taki, który właśnie ma wolny termin. Szybkie dostanie się do gabinetu i praca na odpowiednim sprzęcie z dobrym planem to początek sukcesu, a także powrotu do sprawności i pełnego wyleczenia (chociaż nie zawsze jest to możliwe, wszystko zależy od problemu, z jakim przychodzimy do fizjoterapeuty). Dlatego na pytanie – czy czekać na wizytę na NFZ każdy odpowie tak samo – nie. Nie warto igrać ze zdrowiem, trzeba o nie walczyć, tu i teraz, nie za pół roku, jak będzie dostępny termin.

Brak możliwości komentowania.