Rzeźby z drewna – dzieła afrykańskich rzemieślników

Kontynent afrykański jest bardzo różnorodny. Widać to patrząc na rzeźby afrykańskie, które przedstawiają ludzi, zwierzęta czy bóstwa. Dzieła afrykańskich rzemieślników różnią się w zależności od pochodzenia, religii czy doświadczeń, które przeżyli. Co warto wiedzieć o afrykańskich rzeźbach z drewna?

Afrykański artysta

Rzeźby afrykańskie od tysięcy lat stanowią wyraz sztuki Czarnego Lądu. Mają znaczenie rytualistyczne, ceremonialne. Trzeba wiedzieć, że w dawnych czasach nie każdy mógł zostać artystą.

W przeszłości wyłącznie szamani mogli rzeźbić figurki, które wykorzystywane były w czasie plemiennych uroczystości. Narodziny dziecka, pogrzeb, podziękowanie czy prośba o opiekę i ochronę przed złymi mocami wymagała wyrzeźbienia specjalnej figurki.

Dziś rzeźby z drewna są dziełem zdolnych, plemiennych artystów, którzy pochodzą z różnych plemion, dlatego możemy cieszyć się tak odmiennym podejściem do sztuki.

Bóstwa, człowiek i Wielka Piątka

Rzeźby z drewna, zaraz obok drewnianych masek, to najczęstszy przejaw sztuki afrykańskiej, która wygląda elegancko i niebanalnie w naszych, europejskich mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że rzeźby afrykańskie to nie tylko element dekoracyjny wnętrza. To figurki, które mają znaczenie symboliczne.

Oryginalna sztuka afrykańska to rzeźby figurek bóstw, ale również Wielkiej Piątki, w skład której wchodzi lew, nosorożec, bawół, słoń oraz lampart.

Oryginalna sztuka afrykańska cechuje się bardzo dopracowanym detalem. Rzeźby z drewna to sztuka abstrakcyjna, która zniekształca postać ludzką tak, jak potrzebne to jest artyście, by osiągnąć zamierzony cel oraz zamysł artystyczny. Bardzo ważne jest wywołanie emocji u odbiorcy.

Oryginalna sztuka afrykańska to rzeźby drewniane, terakotowe, wykonane z brązu lub kości słoniowej. Najczęściej jednak spotykamy się z rzeźbami drewnianymi. Heban, mahoń oraz drewno tekowe są najczęściej używane do wytwarzania figurek afrykańskich.

Motywów drewnianych rzeźb jest wiele, to tylko kilka najbardziej popularnych, które najczęściej goszczą w naszych domach. Nie zależnie od tego, jaką rzeźbę z Czarnego Lądu zamierzamy nabyć, warto wcześniej dowiedzieć się kilku rzeczy o znaczeniu sztuki afrykańskiej, która pełna jest symboliki.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 15 =