Wspinaczka na ściance czy skałkach – co lepsze do nauki wspinania?

Aktywny wypoczynek na łonie natury może przybierać różne formy. Dla jednych priorytetem są rowerowe wycieczki, inni preferują marsze na długich dystansach. Są i tacy, dla których ważnym dodatkiem jest dreszczyk adrenaliny. Dla tych, którzy przygodę i sport chcą połączyć w jedno, idealnym rozwiązaniem staje się wspinaczka skałkowa. Jak opanować jej podstawy?

Jakie zalety ma ścianka?

Wspinanie się na ściance to świetny sposób na oswojenie się z wysokością, sprawdzenie siły swych mięśni, a przede wszystkim możliwość zapoznania się w bezpieczny sposób z linami i klamrami. Na ściance, pod czujnym okiem instruktora, każdy z nas może testować akcesoria alpinistyczne i poznawać zasady ich działania. Jakie korzyści można wynieść z takich lekcji? Większą pewność siebie oraz lepsze przygotowanie do pierwszych wspinaczek na prawdziwych skałkach.

Trening w terenie

Kto pozna podstawy tego sportu, ten może zacząć treningi w terenie. Miejsc, w których można uprawiać tę dyscyplinę, jest w Polsce sporo. Kuszą potężne Tatr, intrygują też Rudawy Janowickie. Warto jednak pamiętać, że dla osób zaczynających swą przygodę z tą dyscypliną sporu, doskonałym miejscem na pierwsze treningi będą tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Sprzęt do wspinaczki można tu przetestować zarówno na prostych trasach, jak i na tych nieco bardziej wymagających. Gdzie warto się wybrać? Kuszą skały w rejonie Mirowa i Ogrodzieńca, wspinaczkowym rajem jest też Góra Zborów. Wielkim powodzeniem (i różnorodnością tras) przyciągają też skałki w rejonie Rzędkowic – wsi, która jest jednym z najważniejszych punktów na wspinaczkowej mapie Jury.

Wspinanie się to świetny sposób spędzania wolnego czasu oraz jedna z tych form aktywnego wypoczynku, dzięki której w ciekawy sposób można spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ta dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprzęt wspinaczkowy oraz doświadczenie, zdobyte pod okiem doświadczonego instruktora – oto ważne sprawy, o których zapominać nie można.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =