Opał na zimę – kiedy najlepiej kupić?

Ci, którzy korzystają z dobrodziejstw ogrzewania innego niż elektryczne lub gazowe, doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się przed sezonem grzewczym (jesienno-zimowym). Wybór i zakup odpowiedniego paliwa do ogrzewania domu czy mieszkania to niezwykle odpowiedzialne zadanie, ponieważ od niego zależeć będą koszty, jakie poniesiemy na opał.

Wybór odpowiedniego opału na zimę, znacząco wpływa na jego cenę. Najdrożej wychodzi opalanie domu drewnem, później w miarę podobnie cenowo plasuje się brykiet. Każde z tego rodzaju opału potrzebuje odpowiednich warunków przetrzymywania, ponieważ zbyt wilgotne pomieszczenia mogą spowodować, że materiał nie będzie się dobrze palił. To również należy brać pod uwagę, planując zakupy.

Opał na zimę (węgiel, drewno czy brykiet) najlepiej kupować z wyprzedzeniem. Takie działanie spowoduje, że na pewno nie zaskoczy nas zima i pustki w składziku, a dodatkowo będziemy mogli kupić opał w trochę lepszej cenie niż w samym sezonie grzewczym. Zakup opału z wyprzedzeniem jest dość rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ nie dość, że nie trafimy na najwyższe ceny, to stopniowe jego dokupywanie pozwoli rozłożyć nam koszty inwestycji. Zakupy w ostatnim momencie na pewno odczujemy po kieszeni, ponieważ właśnie na początku jesieni znacznie skaczą ceny. Nie ma się co dziwić, w końcu wówczas rozpoczyna się sezon grzewczy.

W przypadku drewna opałowego delikatnie zaoszczędzić możemy, kupując drewno nie do końca wysuszone, które potrzebuje jeszcze kilku miesięcy na doschnięcie. W tym celu oczywiście musimy stworzyć dogodne warunki do przechowywania tego materiału, jednak cena w porównaniu do drewna tego już gotowego, jest nieporównywalnie niższa. Jeżeli choć trochę chcemy zaoszczędzić, dobrym rozwiązaniem będzie przerzucenie się na zakup brykietu. Jego ceny są raczej stałe, ponieważ łatwej się go produkuje, transportuje i nie wymaga okresu przejściowego tak jak drewno. Łatwiej też go składować, gdyż zwykle pakowany jest w folię, co też ułatwia jego pakowanie. Dodatkowe zabezpieczenie folia sprawia też, że brykiet nie jest podatny na wilgoć tak jak drewno.

Skład opału Wrocław

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =