Trening dna miednicy – dla kogo? Wskazania i przeciwwskazania

Dno miednicy składa się z mięśni, które pełnią ważną rolę w podtrzymywaniu pęcherza moczowego, cewki moczowej, odbytu, a także pochwy i macicy u kobiet. Wyżej wspomniane współpracują ze zwieraczami, a co za tym idzie pełnią istotną rolę w trzymaniu moczu oraz stolca. Ponadto odgrywają one ważną rolę w życiu seksualnym człowieka, jak i w trakcie porodu. Pomiędzy mięśniami dna miednicy, a także pęcherzem moczowym, utrzymywaniem postawy, oddychaniem, a nawet samą psychiką człowieka występują ważne zależności.

Trening dla miednicy – jak przebiega i dlaczego jest taki ważny?

Trening dna miednicy metodą BeBo®, czyli dobrze wszystkim znanych mięśni Kegla można wykonywać samodzielnie. Dotyczy on głównie kobiet, a podczas treningu ważne jest zadbanie o spokój czyli najlepiej wyłączyć telewizor i nie dopuszczać do sytuacji, kiedy inne osoby będą go zakłócały. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na obszarze krocza. Warto zadbać też o wygodne ubranie sportowe, na które powinny się składać przede wszystkim luźne spodnie nieuciskające talii. Głównymi ćwiczeniami są te opierające się na pozycji leżenia tyłem oraz siedzenia na twardym krześle. W pierwszym przypadku należy położyć się wygodnie i ustawić stopy na szerokości bioder oraz sukcesywnie zamykać poszczególne otwory jak pochwa i odbyt. Jeśli mowa o ćwiczeniach z zastosowaniem krzesła powinny one odbywać się analogicznie jak powyżej z tym, że właśnie w pozycji siedzącej. Trening dna miednicy jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala uporać się z nietrzymaniem moczu, a także jest zbawienny w trakcie porodu i pożycia seksualnego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń dna miednicy?

Do przeciwwskazań w wykonywaniu powyższych ćwiczeń możemy zaliczyć niewątpliwie te, które mogą wystąpić w trakcie ciąży jak choćby przedwczesne skurcze. Jeżeli nie mamy pewności, czy warto w naszym przypadku trenować mięśnie Kegla warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym naszą ciążę. Jeśli uzna on, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, to warto rozpocząć treningi.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 5 =