Ile kosztuje wycena nieruchomości u rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca majątkowy cennik ma zróżnicowany. Bierze on bowiem pod uwagę rodzaj zabudowy, placu, obszaru itp. przeznaczonych do zbytu. Inna cena oszacowania nieruchomości będzie za mieszkanie, dom, inna za grunty z zabudowaniami i bez nich itd. Cennik zależny jest również od województwa oraz miejscowości, w której dany obiekt się znajduje.

Jakie usługi wchodzą w zakres działań rzeczoznawcy majątkowego?

Znawca nieruchomości oraz ich wartości rynkowej podejmuje się wyceny wszelkich majątków rodzinnych, inwestycyjnych, państwowych. Do oszacowania zatem mogą podlegać wszystkie nieruchomości przeznaczone do zamieszkania takie jak mieszkania, domy, wille, rezydencje, kamienice, bloki.

Oprócz budynków mieszkalnych rzeczoznawca majątkowy wycenia obiekty handlowe, usługowe, biurowe, przemysłowe (hale produkcyjne, magazyny), zabytki itp. Poza budowlami i obszarami wokoło budynków należących do danej nieruchomości rzeczoznawca może wydać operat szacunkowy za wycenę pola, łąki, lasu itp.

Na jakiej podstawie rzeczoznawca majątkowy szacuje nieruchomość?

Aby operat był zgodny z wartością nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę jej stan prawny. Upewnia się, czy budynek ma założoną księgę wieczystą, ile jest spadkobierców itp. Przygląda się również stanowi technicznemu budynku z zewnątrz i wewnątrz. Sprawdza także lokalizację nieruchomości oraz obecne warunki rynkowe. Brany jest również pod uwagę sprzęt znajdujący się na wycenianej działce (np. maszyny ogrodowe, rolnicze) i w domu (piec, meble, wykończenie wnętrz itp.)

W przypadku gruntów zostanie wzięte pod uwagę miejsce, w którym grunt się znajduje. Sprawdzona zostanie atrakcyjność działki pod względem jej przydatności (klasa gleby, czy pole ma być przeznaczone pod budownictwo, czy uprawę, czy jest w pobliżu ruchliwa ulica, droga utwardzona, czy też nieutwardzona, czy są podciągnięte media, czy w pobliżu jest coś, co może szkodzić np. wieża telefoniczna itp.).

Ile zapłacimy rzeczoznawcy za sporządzenie operatu?

Ponieważ do wyceny wlicza się szereg czynników, konkretną cenę poznamy dopiero po indywidualnym spotkaniu z rzeczoznawcą. Możemy jednak poznać wartość uśrednioną. Niemniej nie należy się tymi danymi w stu procentach sugerować, gdyż pomimo widełek cena może okazać się jeszcze wyższa niż szacunkowa lub zdecydowanie niższa.

Za wycenę mieszkania możemy zapłacić mniej więcej około 600-1200 zł. Za działkę (grunt) około 580-700 zł, a za budynek wielorodzinny około 2900-3400 zł. Podane kwoty to uśredniona wartość operatu szacunkowego i tak jak wspomnieliśmy, mogą one być także niższe lub znacznie wyższe od podanych.

Dlatego, aby wiedzieć, ile zapłacimy za oszacowanie naszej własności, którą chcemy sprzedać lub obiektu, który mamy zamiar kupić, powinniśmy skontaktować się bezpośrednio z rzeczoznawcą majątkowym.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =